DİLAVER CEBECİ TALAT ÜLKER - Gülsüm KARACA

 

Talat Ülker’in kaleme almış olduğu Dilaver Cebeci eseri kıymetli Cebeci’nin hayatını, sanatını ve eserlerini konu almaktadır. Girizgâhında Dilaver Cebeci’nin hayatı ve sosyal dünyası olmak üzere çocukluk yıllarından tutun, gezileri ve mukaddes ölümüne kadar kaleme alınmıştır.

Kitabın devamında Cebeci’nin kişiliği ve sanatsal duruşu var. Talat Ülker Cebeci’yi o kadar güzel anlatmış ki kitabı okurken sonraki sayfalarına göz gezdirip şiirlerine bakmadan edemiyorsunuz. Edebi hayatı olarak Dilaver Cebeci, yazın hayatına şiirle başladı. İlk şiiri "Defne" dergisinde çıktı. Şiir, hikâye ve mizah yazıları "Devlet", "Töre", "Türk Edebiyatı", "Türk Yurdu", "Ortadoğu", "Güney Su", "Yeni Düşünce", "Ayrıntılı Haber", "Türkiye" gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Yedi şiiri bestelenerek ünlü sanatçılar tarafından okundu. Kitabın devamında ise kıymetli şairimizin milli romantizmden ilham alarak kaleme aldığı ‘Şafağa Çekilenler’ şiirinden o muazzam dizelere yer verilmiş.

 

‘‘Kim söyleyecek türküsünü bundan böyle,

Ötükenli atların, Deli-Günlü Noyanların?

Buz tutmuşken kavga zincirli bileklerde,

Kim paylayacak acısını dolunayın,

Bu Uygur yağısı göklerde...’’

 

 ‘Cebeci’nin şiirinde geçmiş duyulan özlem çok belirgin bir temadır.’ der Talat Ülker. Kesinlikle öyledir. Geçmiştir Cebeci. Geçmişin aynası geleceğin nişanesidir. Kitap Dilaver Cebeci’nin eserlerinde ki milli romantizm ve gelenekçi algı konularından sonra belki de en sevilen bölüm olan şiirler kısmına geçer. Öncelikle şiirlerin temalarının analizi yapıldıktan sonra asıl şiirler kısmına geçilir.

 

 Kıyam Düşünceleri 1 ve 2 ile başlar şiirler kısmı. Sitare ile ve Türkiyem gibi birbirinden kıymetli şiirlerle devam eder. Şiirlerin aralarına akabinde analiz ve yorum kısımları da bulundurulmuş, şiirlerin edebi yönü, temaları, şairin üslubu gibi noktalara değinilmiştir.

Milliyetçi hamasetin gür sesi olarak edebiyat dünyasında yer edinen şair, gittikçe derinleşen kalemiyle ‘milli’ şiir vadinin en önemli sanatkârlarından biri olmuştur. Ne mutlu ki Talat Ülker gibi kıymetli bir yazarımıza da anlatmak nasip kılınmıştır.

 

  Son kısım olarak ise Dilaver Cebeci ardından Cebeci’ye yazılan şiirlere yer verilmiştir. ‘Bir Çığ Gibi Doruklardan’ şiiri ile başlar ve ‘Bir Şair’ şiiri ile son bulur. Gafil dünya birçok şair ve şiire şahitlik yapmıştır. Kimi uçup gitmiş kimi mıh gibi akıllarda çalkı kalmıştır. Kimi sizi bizi anlatmıştır, kimi dünyayı veyahut gayri dünyayı kaleme almıştır. Ama bu dünyadan çok az sayıda Cebeci gibi gönül ehli insanlar geçer. Bir o kadarda vatansever. Ruhu şad olsun. Mekânı nurlarla dolsun.

 

‘   Asya’nın bozkırlarında ordular düşüyor peşime

Yığılıp kalmışım bu Anadolu toprağına Sitare

Adam akıllı yorulmuşum

Ellerin böyle olmamalıydı

Ellerine acıyorum

Ve kim bilir kaç zamandan beridir kalbimi öğütlüyorum

Durup durup ıssız yerlerde

“güçlü ol ey kalbim, güçlü ol

Daha çok işimiz var” diyorum.’’

 

 

Yayın Tarihi:

20.10.2015

ISBN:

9786059960373

Dil:

TÜRKÇE

Sayfa Sayısı:

288

Cilt Tipi:

Karton Kapak

Kağıt Cinsi:

Kitap Kağıdı

Boyut:

13.5 x 21 cm

Kitabı buradan temin edebilirsiniz. Link

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

An itibariyle ziyaretci sayısı:

183 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi