SEKİZ KÖŞELİ 

KASKETİ YOKTU

AMA KALEMİ VE FIRÇASI VARDI!

Fehmi YÜCESOY

Rahmetli babam Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim ordusunun binlerce adsız neferinden biriydi. Balıkesir Öğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra köy öğretmenliği yaparken bir anlamda zamanın ünlü ressamlarından Cemal Bingöl tarafından keşfedilmiş, üç yıllık Gazi Eğitim Resim Bölümüne kaydı yapılmıştır.

 

PAZARÖREN ve AKSU KÖY ENSTİTÜLERİ'nde öğretmenlikten sonra Erzincan Lisesi'ne tayin edilmişti.

 

Rahmetli babam neredeyse İsmet Paşa aşığı idi...Aslında KUVVACI KUŞAĞIN yılmaz bekçilerindendi...Evimizde her zaman bir Atatürk Köşemiz vardı. Bizim için de o köşe en kutsallarımızdan biriydi.

 

Rahmetli babam özellikle DP'nin en sert muhaliflerinden biriydi. Onun için de 50-60 yılları arasında her yere sürüldü. Götürebileceği yerler varsa bizi de götürürdü. Eğer değilse bizi dedemlere bırakırdı.

 

Bu sürgünler bizler için yepyeni bir maceraydı. Eğer kış aylarında babam sürgün yemişse bize kamyonun arkasında özel bir yer hazırlanır, babam kardeşim Fatih ve ben arkada, sürücü, abim,annem, kızkardeşim kamyonun önünde yolculuk yapardık. Bu yolculukların en güzeli yaz aylarına denk geleni olurdu. Arkada yerimizde gökyüzüne BÜYÜKAYI, KÜÇÜKAYI ve diğer bir takım yıldız kümelerini seyrederek geçirir, uygun bir mola yerinde sofralar kurulurdu. Hayatımızın belki de en tatlı inanılmaz anıları bu anlardı...

 

Babamın koca gövdesine yaslanarak uyumak ne güzeldi...

 

Evet, dediğim gibi "SEKİZ KÖŞELİ KASKETİ YOKTU" ama EMEK/EĞİTİM'e dayalı bir tarzın sahibiydi...

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN IŞIKLARI OLAN YÜRÜŞÜNDE EMEĞİ GEÇEN BÜTÜN ÖĞRETMENLERİMİZE SAYGI VE SEVGİMİZ DAİM OLSUN...

 

 
 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


SEN DÖNÜNCEYE KADAR!
Çarşamba, 12 Mayıs 2021
...
EKONOMİ VE ANAYASA
Pazartesi, 10 Mayıs 2021
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

114 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi