NECDET ÖZKAYA HOCAYI UĞURLADIK

Ömer ALPDOĞAN

Türk Milliyetçiliğinin sembol isimlerinden Necdet Özkaya, cuma günü Ankara'da vefat etti. Cumartesi günü öğle saatlerinde, şehit kardeşi Yavuz Özkaya'nın yanında toprağa verilmek üzere cenazesi Adana'ya getirildi..

Dün de yağmur altında, son isteği yerine geldi ve ülkücü şehitlerimizden Yavuz Özkaya'nın yanında toprağa verildi.. Günümüz ülkücüleri ne kadar tanır bilmiyorum ama, Necdet Özkaya sadece Adana'da değil Türkiye'de Türk Milliyetçiliğine ve Ülkücü Hareket'e büyük hizmetler vermiş, büyük mücadelesinin sonucunda yaşarken Türk Milliyetçiliğinin sembol isimlerinden biri olmayı başarmıştı..

Aslen Sivas (Zara)'lı olan Necdet Özkaya, 1940'ta Van'da doğdu. İstanbul Eğitim Enstitüsünden mezun olduktan sonra çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Merhum Alparslan Türkeş'in siyasi hayatı için sivil kadrolar hazırlamak amacıyla Nihal Atsız Atamızın emirleriyle Türkçüler Derneği Adana Şubesini kurdu. Alparslan Türkeş'in 1969 seçimlerinde Adana'dan milletvekili seçilmesinde aktif rol oynadı. Adana Kültür Derneği ile Milliyetçiler Birliği Derneği'nin başkanlığını yaptı.

Adana Türk Ocakları Şube Başkanlığında ve Genel Merkez yönetiminde de büyük hizmetler verdi. 1975 yılından itibaren Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatında çeşitli görevlerde çalıştı. 1993 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atandı. 2005 Yılında yaş haddinden emekli oldu.

Evli ve üç çocuk babası olan Özkaya'nın muhtelif gazete ve dergilerde yayımlanmış çok sayıda makale ve denemelerinin yanısıra, ortaokullar için yayımlanmış "Açıklamalı Hikaye Antolojisi" isimli bir de kitabı bulunmaktadır.

Işıklar içinde yat Necdet Özkaya… ışıklar içinde yat Yavuz Özkaya.. Mekanlarınız Tanrırdağı olsun...

 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


HAYAT VE İNSAN
Perşembe, 21 Ocak 2021
...
KAVRAMLARI AYIRMAK
Pazar, 27 Aralık 2020
...
SEVGİNİN GÜCÜ
Cumartesi, 19 Kasım 2022
...
HAİNLİK KOLAY MI?
Pazar, 11 Nisan 2021
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

441 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi