Ali BADEMCİ

   1 Mart 1949'da Hatay Şenköy(Şeyh- köy)'de doğdu. İlkokulu burada,orta ve liseyi Antakya'da, yüksek tahsilini Adana'da (ekonomi) yaptı. Bir ana-baba- dan 5'i erkek 8'i kız 13 çocuklu fakir bir ailenin en büyüğü­dür. (Gazi Mustafa Kemal'e Hatay için "Kırk asırlık Türk Yurdu düşman elinde esir kalamaz." vecizesini söyleten, Türk kızı Ayşe Fıtnat Hanım da Şenköy'lü olup mübarek kabirleri buradadır.)

    Ali Bademci’nin ilk eseri   iki cild olarak toplam  900  küsür sayfa olan ve Ötüken Yayınevi  tarafından 2008’de yeni baskısı yapılan “1917-1934 Türkistan Milli İstiklal Hareketi Korbaşılar ve Enver Paşa” dır.Bu eser konusunda dünyanın en hacimli eseri olup,bugün Adana Türkistanlılar Cemiyeti’nin ilk kurucuları olan "Türkistan Basmacıları"nın hatıralarını kaynak olarak kullanmıştır.Bu eserler bugün üniversitelerde referans durumundadır.Taşkend’de 2001 yılında yayımlanan  ve yardımcı ders kitabı mahiyetinde olan “Özbekistan’ın Yengi Tarihi”adlı devlet neşriyatında da  "Basmacılar"ın   Kızılordu’ya yenilerek canlarını önce Afganistan  sonra Türkiye’ye atan milli mücadele hatıralarından geniş alıntılar yapılmıştır.Özet olarak bağımsızlıktan buna Bademci  ve sözkonusu eseri Özbekistan’da  birçok çalışmanın temel taşı olmuştur.

                2010 yılında yine aynı yayınevi tarafından basılan,”Türkistan’da Enver Paşa’nın Umumi Muhaberat Müdürü Molla Nafiz’in Hatıraları:Sarıklı Basmacı”adlı eseri bir hatıra kitabı olup destan kadar bağlayıcı ve sürükleyicidir.Son eseri ise akademik eserler boyutunda Eylül,2012  Ötüken yayını “Cengiz Ve Yasası-Timur ve Tüzükatı”dır.

                Yazarımız  ilk kitabının iç kapağında  kendisini şöyle tanıtıyor: "Bende Türklük sev­dası çocuk yaşlarda Türk Ocakları'nda başladı. Köylüleri­mizin çoğu Türk Ocakları üyesiydi. Afşına Mektuplar Türk­çülüğümün alfabesi,Bozkurtların Ölümü, Bozkurtlar Diriliyor karanlık dünyamın ilk ışıklarıydı. Sevdam Nihal Atsız, Alpaslan Türkeş, Dündar Taşer, Galip Erdem'lerle kökleşti, Necip Fazıl'larla dalbudak saldı, Osman Turan, Zeki Velidi Togan, Baymirza Hayıtlar'la yeşerdi. Türk­lük, hayatımın karasevdası oldu. Ben hâlâ bu karasevdanın mecnunuyum. Gençlik yıllarımda Adana'da Ahmet Sofuoğlu,Ayhan Aksu((Allah ikisine de rahmet eylesin), Necdet Özkaya gibi önder milliyetçilerden terbiye aldım. Hatay Türk Ocağı, Adana Türkçüler Derneği, Adana Kültür Der­neği yönetimlerinde bulundum. 1968-80 arasında Ötüken, Devlet gibi dergilerle Bizim Anadolu, Orta Doğu, Hergün gazetelerinde inceleme, araştırma yazılarım yayımlanmıştır. 12 Eylül 1980 günü Hergün Gazetesi Adana Temsilcisi iken gözaltına alındım ve tutuklandım. MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nın 171 numaralı sanığı olma şerefine nail oldum ve beraat ettim. Halen çok sevdiğim Adana'da  Hûda'nın bahşettiği ömrü tamamlama­ya çalışıyorum."

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

A-Z Üyelerimiz

An itibariyle ziyaretci sayısı:

165 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi