“IŞINSU AZ ÖNCE GİTTİ. 5 MAYIS, SABAH 6.23”

Sadi SOMUNCUOĞLU

Sabah telefonu açtım ki, kadim dostum İskender Öksüz böyle diyordu. “Allah Allah” deyip geçtim… Kafama takılmıştı. Üstelik yıllarca ağır hasta olduğunu da yakından bildiğim halde. İyi de “Işınsu az önce gitti?” ne demek diye kendime bir daha sordum. Hemen dönüp mesaja bakınca, gördüm ki yanlışlık yoktu. İskender’i arayıp sordum, “evet” dedi. Donup kalmıştım. Bu en acı olayı, bildiğimiz İskender’e yakışan bir üslupla, ayrılığın geçiciliğini anlatan sade, tabi ve hoş bir şekilde ifadesi, bana bir genişlik verdi.

Işınsu’nun aramızdan sessiz sedasız ayrılışı, hizmetlerindeki birleştirici üslubunun tesiriyle toplumda karşılığını buldu. Sosyal ve yazılı medyada, siyaset camiasında (egemenliğimize ve huzurumuza düşman unsurlar ile siyaseten birlikte olanlar hariç) gösterilen ilgi bunun işareti gibiydi. Bu olayın karşılığın ülkemizin birliği ve bütünlüğü çerçevesinde; ailesi, sevenleri, Türk Milliyetçileri, Türklük alemi ve bütün aydınlarımız için uyarıcı olmasını ümit ve temenni ederiz. Milletlerin dil, kültür, bilim, sanat, edebiyat, tarih, sosyoloji gibi alanlarda yetişen seçkinlerinin, medeniyetlerin ve kültürlerin gelişmesine, insanlığın olgunlaşmasına, milletler sistemine dayalı dünya düzeninin barış, istikrar ve güvenliğe kavuşmasındaki öncü rolü inkâr edilebilir mi?

Bilim adamı ve yazar İskender Öksüz ile evli olan Işınsu, üç çocuk annesiydi. 2008’den beri Alzheimer hastalığı ile mücadele eden Işınsu, 5 Mayıs 2021’de 82 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi ertesi gün Hacı Bayram Camii‘nde kılınan cenaze namazının ardından Ankara Gölbaşı Mezarlığına defnedildi.

Kendisini ilk defa 1959’da Türk Ocakları’nın tarihî binasında gördüm. Halide Nusret Zorlutuna Hanımefendinin, emsalimiz sayılan genç kızı olarak ismen bilinirdi. Halide hanımefendi de şair ve yazardı. Ocağın çalışmalarına katılır kendi şiirlerini okur, o dönemin İstanbul’undan manzaralar anlatır, ilgiyle dinlenirdi. Işınsu ile daha yakından tanışmamız, hatta birlikte çalışmamız 1969’da KÜBİTEM’de başladı. Rahmetli Galip ağabey Işınsu ile yıllar öncesinden tanışıyordu. İskender de 1968’de Ankara’ya gelmesiyle beraber, Galip ağabeyin yanında ülkücü gençliğin eğitiminde görev almıştı. Devlet Gazetesi de aynı yılda yayına başlamıştı. Hakeza, Dündar ağabey ile, önce partide, sonra Devlet ve KÜBİTEM’de hep beraber olduk. Bu dönemde Işınsu sürekli bu ekipte yer aldı. Annesi Halide Hanımefendi kadın dergisi Ayşe’nin sahipliğini Işınsu’ya devretmiş. Yayına nasıl bir şekilde devam etsek diye sordu. Müzakere edildi, adının TÖRE, muhtevasının herkese hitap eden fikir, sanat ve bilim dergisi olmasını teklif ettim. Tartışıldı ve kabul edildi. Bu arada Işınsu mutadı olduğu üzere sadece dinledi ve kararı memnuniyetle kabullendi. Bu anlatımdan sessiz ve pasif biri zannedilmesin. Belki en aktif, sorularıyla konuyu açan ve iyi dinleyen biriydi. Bu rahatlığı ve düşüncelere saygısı, genel anlayışının gereği idi. Bu hâli samimiyetinin belgesi gibiydi. “İlmi sima” diye bir tabir vardır. İnsanın görünüşü ve davranışı, iç dünyasının aynıdır denir. Ben Işınsu da hep bunu görmüşümdür. Bana göre İskender ile birbirlerini bu ortamda daha iyi tanıdılar ve evliliğin yolu böylece açıldı. Bu ekibin, Rahmetli Mustafa Kafalı hocam ve Nevzat Kösoğlu, dahil 10 kadar ailenin 15 günde bir, birimizin evinde toplanıp memleketin halini konuştuğu yıllarca süren sohbetleri de zikretmemiz lazım.

Rahmetli Işınsu’nun hizmetlerini daha yakından tanımak için eserlerine ve hizmetlerine topluca bakalım:

 

You have no rights to post comments

Köşe Yazarları


Annemin Ardından...
Cuma, 25 Ağustos 2023
...
TÜRK BAYRAMI: NEVRUZ
Salı, 29 Mart 2022
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

193 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi