Geç Gelen Madalya

1974 Kıbrıs Barış Harekatına katılan askerlerimiz görevlerini layıkıyla yerine getirdi. Rum mezalimi altında inim inim inleyen soydaşlarını özgürlüklerine kavuşturdu. Candan azizi bildikleri vatan topraklarının, Yunan egemenliğine girmesine engel oldu. Bu kahramanlar bu savaşta toplam 497 arkadaşını şehit verdi. Kendileri ise gazi oldu. Elbette gazilik bir şereftir. Onu taçlandıran ise göğüslerine taktıkları madalyalardır. Madalya ile taltif edilmeyi bekleyen gazilerimizden biri de savaşa 14 ncü Alay. 1 nci Tb. ile birlikte katılan Tabip.Yüzbaşı.Doktor Mahmut Çapar idi.

Mahmut Çapar, aslen Gaziantepli olup uzun yıllar Adana Askeri Hastanesi'nde baştabiplik yapmıştır. 1992 yılında tabip kıdemli albay rütbesi ile emekli olduktan sonra Adana’ya yerleşmiştir.

Türk Milleti ve devletini tehdit eden unsurlarla mücadelesini askerlik yaptığı dönem ve sonrasında sürdürmeye devam etmektedir. Rişvanoğlu müstear  adıyla yapmış olduğu sohbet toplantıları, verdiği konferanslar ve yazıları ile saf sıfatıyla tanımladığı Türk soyluları uyarmaya çalışmaktadır. Yazdığı kitaplar kaynak niteliğinde olup. Onlardan birkaçı:

Doğu Aşiretleri ve Emperyalizm,

Saklanan Gerçek-Kurmanclar ve Zazalar'ın Kimliği-1

Saklanan Gerçek-Kurmanclar ve Zazalar'ın Kimliği-2

Küresel Şirketler İmparatorluğu

Türkiye ve Ortadoğu Üzerinde Oynanan Oyunlar

Tabi ülkemizde insana verilen değer öldükten sonra bile esirgenirken Sayın Mahmut Rişvanoğlu'na verilen ve yine kendisi gibi Kıbrıs Gazisi olan Abdurrahman Uygur’un bizzat Kıbrıs’a giderek, KKTC Başbakanlığı’ndan  alarak getirdiği ve 45 yıl sonra Rişvanoğlu'nun göğsüne taktığı Milli Mücadele Madalyasına ne kadar sevindi bilemiyorum. 

Ancak arkadaşları ile rutin sohbetlerin yapıldığı  pastane salonunda mütevazi  bir törenle kendisine takdim edilen madalyanın orada bulunanlar için bir takdir ve sevinç kaynağı olduğu, alkış ve övgü dolu ifadelerden anlaşılmıştı.

Web sitemizin  de  yazarı olan Sayın Mahmut RİŞVANOĞLU’na yüce Tanrı’dan sağlıklı, huzurlu uzun ömürler diliyorum.

Editör

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


HAYAT VE İNSAN
Perşembe, 21 Ocak 2021
...
KAVRAMLARI AYIRMAK
Pazar, 27 Aralık 2020
...
SEVGİNİN GÜCÜ
Cumartesi, 19 Kasım 2022
...
HAİNLİK KOLAY MI?
Pazar, 11 Nisan 2021
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

68 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi