Oğuz bey kardeşim.Bizim Adana İHL 972 mezunları grubunda rahmetli Necdet hoca ile ilgili anılar anlatıldı.Onları gönderdim size.Selam ve sevgiler. Yaşar Türk 

Not: Necdet Hoca'nın öğrencisi Yaşar Türk'ün bana gönderdiği notları, noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyorum.   

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Birincisi

Azrail kakaplı Necdet Özkaya hocamız nur içinde yatsın sertti ama bizi adam etti?

Arkadaşlarrrr!!!!

“Türkçülüğün esaslarını”  yarına kadar bitireceksiniz!!! ????

Erkeksen okuma !!

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: ??❤️??? Yanlış hatırlıyorsun Alim. Merhum Necdet hocamızın elinde sopa yoktu. O avuç içini kullanırdı.!. Eli sopalılar meslek dersleri hocalarıydı.(!!!).

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Ben yanlış anladım haşin ve sert anlamında

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Doğru o harbiden sert hocaydı

Ben şahsen severdim

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Hocalarımız ne değerlermiş...!

  Acı Kuvvet dediğimziz  Necdet Ozkaya'yi  17yil sonra Özel Öğretim Genel Md.u iken ziyaretine gittim.Sekretere ismimi söyledim,TLF.etti bekle çağıracak dedi.

  Yarım saat bekledim. Sekreter beni içeri aldı.Birde ne göreyim ayağa kalkmış  ceketin dugmelrin ılıklemiş hüngür hüngür ağlıyor.Ramazan Yetkin 7-B1951 dedi.Bacaklarim titriyor heyacandan.Sarildi öptü.Halbuki ne kadar  korkardık  heybetinden değilm mi? Uzun süre sohbet ettik.Hocam artık öğretmen olduk ama sizin gibi  öğretmenlik yapamıyoruz dedir bu işin  sırrı..? Bir aah çekti sır bizde değil size idi.Derslere  nasıl hazırlandımizi bir bilseniz dedi.Çok zorluyomuşuz güya.Yakup Duyar demişti fark dersleri Niğde Lisesinde veriyorduk Mud.,siz nerden geldiniz bu lisede şimd…

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Ben de mezuniyetten 17 yıl sonra Necdet Hocamı  ziyaret ettim. Sekreter ismimi aldı; biraz sonra beni içeri aldılar. Tabii direkt ismimle hitap etti: "Nazım senin ne işin var Ağrı'larda?" filan dedi. "Hocam tayinim oraya çıktı" dedim. Ben, acaba ismimi hatırlıyor mu yoksa sekreter ismimi aldığı için mi biliyor? diye merak etmiştim. Sohbet sırasında orada oturan arkadaşına beni göstererek: "Bu da sizin topraktan, Erzinli bu..." dedi. Öyle deyince anladım ki bizleri gerçekten unutmamış. Rabb'im mekanını cennet eylesin.

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Necdet hocam imani,milli duruşuyla vede disipliniyle herbirimizin hayatımızdaki otoritemizde onun izi vardır sanırım.

Bu arada diğer kıymetli hocalarımızında hakkını vermek lazım. Çoğu bizden sonra akademilerde okutman , öğretim görevlisi oldu.

Çok azı hariç yaşayanların ellerinden öpüyor, hayatta olmayanlarda Allahtan rahmet diliyorum.

Selam ve dua hepinize olsun

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: ?? Bu yazılarınızı Necdet Ozkaya nin kardeşlerine gonderdim. Hayatı Ozkaya hoca ile ilgili hatıralarını topluyor du. Senin yazın olduğu anlaşıldı diye altına ismini yazmıştım. Ama buraya atmisim.?

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: ???

Necdet hocamın izleri ve hatıraları çooook

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: ?

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Yasar sen unutmuş sun. Necdet hoca daha sınıfa girer girmez Merhaba çocuklar dedikten sonra tam bir yıl Ahmet Bakir a tokat attı. Bir yıl da beni Tokatl a di. Hatta Ahmet Bakira "Unutarak hatirlat" dedi.

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: SERCE KUŞ MU HAYVAN Mİ

Beşinci  siniftaydik. Sınıf başkanı Yusuf Kabakli idi.

Hoca başkanı tahtaya kaldırdı sert bir şekilde " Yusuuuf , " Serce kuş mu hayvan mi" dedi.

Yusuf soruyu bilmenin sevinci ile yüksek bir sesle " Kuş hocam " dedi.

Necdet hoca suratına eksik ti ." Seyhan kenarında yetişmiş kabak gibisi n. Otur yerine" dedi.

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: İkinci sınıftan itibaren beş yıl desimize geldi bende  fiziki bir muamele görmedim.

Yalnız üst sınıflardan bir boksör bir ukalalik yapınca ceketini askıya aşıp antramanim da yok ya deyip üzerine yürüyünce O  da tisrmiş.

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Bende onun azatlı bakışını unutmam. Dayağını yemedim. Ondan korkardık ama hiç birimiz okuldan kaçmadık ona iste okula devam edip mezun olduk.

  Ama şu bir gerçekki Onun eseri içimizdeki unutamadığımız vede terkedemediğimiz ülkü dür

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Ya hepimizde Nejdet hocayı çok seviyormuşuz hayatta olsaydı da sıra daya mı yeseydik acaba

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Biz 6. Sınıftayken, Hasan Aytan kapının yanındaki sırada otururdu. Necdet hoca çantasını eline alıp da ayağa kalktığı zaman bütün sınıf RAPP! diye ayağa kalkardık. Necdet hoca sallana sallana kapıdan çıkarken Hasan Aytan'a bir tokat vurmadan çıkmazdı. Hoca çıktıktan sonra Hasan Aytan kafasını bir o tarafa bir bu tarafa çevirir: "Bu adam da benimle  buldu ya!" derdi.

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Müsteşar yardımcısı idi

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Rahmetli müsteşar yardımcısı iken bir kaç defa ziyaretine gitmiştim.m.çömük.

[20:52, 12.12.2020] Yaşar Türk: Sınıfımızı hatırlamıyorum ama sınıf başkanıydım.Tabiiki ..Besen lerle beraber Nafiz Kuzucuya saldırıyorduk.Tabiiki her taraf toz oluyordu Nejdet hoca içeri bir girdi ama ortalık karışık başkan gel buraya dedi ne lan bu toz dedi bana bir tokat ama hayatım boyu unutamadım.Yinede hakkımı helal ediyorum Kuruköprüde ülkü ocağında Ziya Gökalp semineri verdim yine de beni 6 dan 7 ye girdiği mde tek o ikmale bıraktı...Sela lar

[20:54, 12.12.2020] Yaşar Türk: Oğuz bey kardeşim.Bizim Adana İHL 972 mezunları grubunda rahmetli Necdet hoca ile ilgili anılar anlatıldı.Onları gönderdim size.Selam ve sevgiler

[20:56, 12.12.2020] Yaşar Türk: Necdet hocanın hafızası çok güçlü idi.Hafızadan silme özelliğide (dlt) yoktu.Gerek genel müdürlüğü gerekse müsteşarlığı döneminde hep görüştük.İlk ziyaretimde ünüformalı idim, “ Yaşar senin asker olduğunu bilmiyordum” dedi.Çokta mutlu olmuştu.Dıyarbakırda görevli iken Dörtyol’da olduğunu öğrenince yazlığında ziyaretine gittim.Yanımda Necdet Ekici’de vardı.Bir konuda tartışırken ve bir kelam edince yan gözle bir süzdü ve beni öğrencilik yıllarına götürdü.Pansiyoda yatılı iken orda kalan arkadaşlarda bilir, sabah namaz ve mütalaa için nöbetçi hocalar odaları tek tek gezer ve ranzalara ellerindeki sopa ile vurarak “ essalatü hayrun minnevm “ derlerdi ama yinede öğrencileri zor kaldırırlardı.Necdet hoca nöbetçi ise sadece ana giriş kapısının merdiven korkuluklarına şiddetli bir şekilde üç kez vurarak davudi sesi ile “hadi çocuklar aşağı” diye bağırır ve koca pansiyon üç dakikada boşalırdı. Hasılı öğrenciliğim boyunca Onun kimseye fiziki olarak vurduğuna şahit olmadım ama aşağılamadan ve hakaret etmeden öyle bir muaheze ederdiki, buna maruz kalan öğrenci herhalde “ keşke dövseydi diye” içinden geçirirdi.Bilmiyorum 7-C deki arkadaşlar hatırlarmı? Bir gün yazılı notlarını okudu.Deftere kaydederken Adnan Akkaş’ a sordu. Oda 4 aldıysa 3 dedi.Çağırdı karşısına 4 olduğunu sana söyledim neden üç diyorsun dedi.Ne dediğini hatırlamıyorum ama hoca Adnan’a kendini pencereden aşağı at dedi.Adnan’da ciddi ciddi pencereye doğru yürüdü. Ben öğrencilik hayatım boyunca hem korktuğum ve hemde çok sevdiğim başka bir öğretmen hatırlamıyorum.Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.Öğrencileri için fevkalade çalışırdı ve onların kafasının boş şeylerle dolmasına razı olmazdı.Okuma alışkanlığı kazandırmak için çok gayret gösterirdi. 

 

Bütün iyiniyeti ve güzel huyları ile tanıdığım Rüknettin hoca birgün tepebağda, rahmetli H.Hüseyin Turhan ve Ramazan Yetkin’le birlikte kaldığımız Eve ani bir baskın yaptı.Birkaç misafirimizde vardı.Ama içeri sigara dumanından görülecek gibi değildi.Gördükleri tabiiki hoşuna gitmedi ve girmesiyle çıkması bir oldu.Güzel günlerdi en az 48 yıl önceden bahsediyoruz.Anılar ve bıraktıkları izler silinmiyor.Allah onlardan ve ailelerimizden razı olsun.Bu günlere gelmemizde en büyük pay onların

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

An itibariyle ziyaretci sayısı:

90 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi