Kiminin yıllar geçse de unutamadığı biricik öğretmeni, kiminin birlikte çalışma fırsatı elde ettiği için gurur duyduğu Müsteşar Bey, kiminin dava arkadaşı, kendi gibi binlerce ülkücünün akıl hocası, Türk milli eğitiminin efsanesi... Benim canım dedem... Çatık kaşlarının, sert, heybetli görüntüsünün altında pamuk gibi bir kalp taşırdı. Bastığı yeri titreten Necdet Özkaya'nın tırnağınız bile kırılsa oturup ağlayabilecek duygusallıkta bir insan olduğunu hiç kimse bilmezdi. Hayatına dokunduğu herkesin en büyük şansı olmayı başarır, dünyanın derdini kendi derdi bilirdi. Tanıdığım en merhametli insandı.

Bütün bu merhametine rağmen eşi benzeri görülmemiş bir devlet adamıydı, doğru bildiğini söylemekten hiç çekinmez, her ne pahasına olursa olsun haksızlığın karşısında durmayı başarırdı. Vatana, millete hizmetten başka gaye taşımaz, devlet işini namus bilirdi.

Eşsiz bir zekaya ve hafızaya sahipti. Google yokken Necdet Özkaya vardı ve o her şeyi bilirdi.

İnsanları, çocukları, sokakları, yolları, okumayı, yazmayı, anlatmayı, yolculuğa çıkmayı, yemekten hemen sonra demli bir çay içmeyi, gazeteden kupon kesmeyi, mola yerlerini, cami avlularını, cuma öğleden sonralarını; uzun lafın kısası yaşamayı çok severdi.

Bir insanın sahip olabileceği en mükemmel dedeydi, babaydı, kocaydı, ağabeydi, öğretmendi. O olduğu her şeyin en iyisiydi.

"Dünya böyle insanların yüzü suyu hürmetine dönüyor" derler ya işte tam o insanlardandı. Okullarda başarı öyküsü olarak okutulması gereken hayatı Van'da yoksul bir ailede başlıyor, İstanbul'un İstanbul olduğu zamanlarda hem öğretmenliğe hem de milli düşünceye gönül vererek, sonrasında Adana'nın sıcak, hoyrat günlerinde kendinden küçük 8 yetim kardeşe hem ağabeylik hem babalık yaparak devam ediyor, Ankara'nın gri, puslu sokaklarında devlet kademesinde hızla yükseldiği bir dönemi de geride bırakarak son buluyordu. Yıllar önce sessiz sakin geldiği Adana'dan büyük bir tufanla uğurlanıyordu.

Onun gibi bürokratlar, onun gibi öğretmenler, onun gibi insanlar kalmadı artık... Gittiğin yer eminim buradan daha güzeldir. Mekanın cennet olsun dedeciğim, her karışını ayrı sevdiğin Çukurova kavuşacağımız güne kadar iyi baksın sana... Seni çok seviyorum.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

An itibariyle ziyaretci sayısı:

88 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi