Mehmet Ali Kalkan

PTT KARGO İŞİNİ NEDEN DÜZGÜN YAPMIYOR?

Mesut Doğan arkadaşımızın kitaplarını kur'a ile adı tespit edilen arkadaşlara göndermek için PTT şubesine gittim. Kitaplar için PTT Kargo'da kampanya var, 5 tl ya gönderiyorlar.

Görevli arkadaş la aramızda şöyle bir konuşma geçti.

- Siz bunları kampanya ile gönderemezsiniz.

-Sebep?

-Bu sadece öğretmen ve öğrenciler için, adresi de okul olmalı.

-Ben böyle bir şey bilmiyorum.

-Başka türlü alamayız, talimat böyle.

İş yerine geldim, PTTnin Kitap Kampanyası sayfasındaki yazı şu;

"1) Kitap Taşıma Kampanyası​

Şirketimizce kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesi, eğitim ve kültür alanındaki gelişmelere katkı sağlanması amacıyla, bireysel göndericilerin (gerçek kişilerin) yurtiçinde birbirine gönderecekleri ve kapsamında sadece kitap bulunan gönderiler için başlatılan kitap kampanyasında, ilk 1 kilograma 5.00 TL, 1 kilogramın üzerindekilere ise mevcut tarife üzerinden % 50, kargo gönderilerine % 30 indirim uygulanmaktadır."

Açık, net yazıyor. Öğretmenler ve öğrenciler için de "ayrıca" şunu ilave etmişler bu kampanyaya. PTT'nin sayfasında yazının devamı şu;

"Ayrıca, kitap kampanyasının kapsamı daha da genişletilerek, okullara ve öğrenim gören öğrencilere destek vermek amacıyla kişi, kurum ve yardım dernekleri tarafından gönderilen ve ticari amaçlı olmayan APS Kurye ve Posta Kargosu mahiyetindeki gönderiler de, "varış adresi okul adresi olması kaydıyla" kitap kampanyası projesine dahil edilmiştir.​​"

Bu çıktıyı alıp yeniden gittim. "Olmaz" dedi arkadaş, "bize verilen talimat bu."

Talimatı verenlere yazdım, gelen cevap da aşağıda;

"Sayın Mehmet Ali Kalkan,

İlgi : 2021-1972115 Numaralı Info Başvurunuz,

Baş Müdürlüğümüz emri gereği Kitap gönderi kampanyası için aynı seferde birden fazla alıcı için postaya veriliyor olmaması ve bir ambalaj içinde aynı türden kitap olmaması gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

ESKİŞEHİR-2 Eylül Merkezi"

Ben on arkadaşa ayrı ayrı birer kitap göndereceğim. Kitap kampanyası yazılarına uygun bir iş. Ama bu ifadelerine göre her on dakikada bir kitap alıp PTT Kargo ya gideceğim, ya da başka kargolardan vereceğim veya başka isimler gönderecek. Hep beraber birbirimizi kandırmış olacağız.

Sonra bu yazdıklarımı ihtiva eden bir yazıyı ( Yazının örneği aşağıda) PTT İletişim sayfasına, Ulaştırma Bakanlığına, Cimer'e gönderdim. Bakalım sonuç ne olacak?

Okuduğumuz yazıyı anlayamıyorsak ya da her şeyde bir üst makama hatta Cimer'e şikayette bulunuyorsak yandık.

Neyse, Eskişehir'de kar yağıyor.

Şimdi dağlar bembeyaz olmuştur. Sevdiklerimizi alıp biraz dolaşıp gelsek ne güzel olur.

Türkü de dinleriz.

.......

BİR ARKADAŞIMIN KİTAPLARINI SEVDİĞİM İNSANLARA HEDİYE ETMEK İSTEDİM. PTT KARGO SİTELERİNDE KİTAP KARGO ÜCRETİ 1 KG A KADAR 5 TL OLMASINA RAĞMEN, BAŞKA KİŞİLERE DE GÖNDERİYORSUN, ANCAK BİR KİŞİYE GÖNDEREBİLİRSİN, OKULA VE ÖĞRETMENLERE GÖNDEREBİLİRSİN GİBİ GEREKÇELERLE KAMPANYADAN YARARLANDIRMAMAKTADIRLAR. AŞAĞIDAKİ YAZIYI PTT'YE GÖNDERDİM

Kitap Kargo Indiriminden Yararlanamama

30.03.2021 tarihimde PTT iki Eylül Şubenize gittim. ( Eskişehir Esnaf Sarayı Karşısı)

Bir arkadaşımın kitaplarını imzalattım ve bazı arkadaşlarıma hediye etmek istedim. Ticari hiç bir beklenti yoktur..

Şubedeki arkadaşlar "ancak okula öğretmene gönderildiği takdirde indirim uygulanacağını" söylediler.

Halbuki sayfanızda "1) Kitap Taşıma Kampanyası

Şirketimizce kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesi eğitim ve kültür alanındaki gelişmelere katkı sağlanması amacıyla bireysel göndericilerin (gerçek kişilerin) yurtiçinde birbirine gönderecekleri ve kapsamında sadece kitap bulunan gönderiler için başlatılan kitap kampanyasında ilk 1 kilograma 5.00 TL 1 kilogramın üzerindekilere ise mevcut tarife üzerinden % 50 kargo gönderilerine % 30 indirim uygulanmaktadır."

yazmaktadır.

Geçen günlerde de aynı hadise yaşandı ve benden gönderdiğim kitaplar için 16.25 tl civarında para almışlardı.

Eğer kitap indirimi yapıyor ve bunu ilan ediyorsanız elemanlarınızı bilgilendirin. Yok laf olsun diye yapıyorsanız gelenleri türlü bahanelerle uzaklaştırmak istiyorsanız yaptığınız doğrudur.

Konunun aydınlatılarak tarafıma bilgi verilmesini rica ederim.

ANLAŞILMAYAN, KENDİ İFADELERİYLE ÇELİŞEN CEVAPLARI AŞAĞIDADIR.

Sayın Mehmet Ali Kalkan,

İlgi : 2021-1972115 Numaralı Info Başvurunuz,

Baş Müdürlüğümüz emri gereği Kitap gönderi kampanyası için aynı seferde birden fazla alıcı için postaya veriliyor olmaması ve bir ambalaj içinde aynı türden kitap olmaması gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

ESKİŞEHİR-2 Eylül Merkezi

BEN KARGOYA GİTTİĞİMDE ON AYRI ARKADAŞA KİTABI HEDİYE OLARAK GÖNDERİYORUM. HER KARGO 200 GR CİVARINDA. 444 1 788 DEKİ GÖREVLİ "1 KG OLSA TAMAM, BEŞ TL DAN GİDER AMA 200 GR NORMAL ÜCRETLE GİDER GİBİ ACAİP BİR CEVAP VERİYOR.

LÜTFEN SİTELERİNDEKİ AÇIKLAMALARI DAHİLİNDE GEREĞİNİN YAPILMASINI, KAMPANYALARINA SADIK KALMALARININ HATIRLATILMASINI, LİYAKAT SAHİBİ İNSANLARIN AÇIK, ANLAŞILIR ŞEKİLDE CEVAP VERMESİNİN SAĞLANMASINI, VATANDAŞLA DALGA GEÇİLMEMESİNİ MAKAMINIZA ÖNEMLE ARZ EDERİM. 30.03.2021

 

 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


BAK POSTACI GELİYOR-XXXV
Çarşamba, 05 Ocak 2022
...
Ankara’da Seğmen Alayı
Perşembe, 30 Aralık 2021
...
YÜZÜNCÜ YIL
Pazartesi, 03 Ocak 2022
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

273 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi