Mehmet Ali Kalkan

Osmanlı’nın Son 40 Yılında Rumeli Türkleri ve Müslümanları

Osmanlı’nın Son 40 Yılında Rumeli Türkleri ve Müslümanları

 M.Ali KALKAN

 Hasip Saygılı Bey Türk Milleti ordu- millet ya, ordu tarafında görev yapmış tarihçi, yazar bir güzel insan.

Daha önce 1905 Rus Devrimi ve Sultan Abdülhamit kitabını yazmıştı. Bu kitabının adı da Osmanlı'nın Son Kırk Yılına Rumeli Türkleri ve Müslümanları.

Arşiv kayıtlarından, muhtelif kaynaklardan yararlanılmış . Kitapta altı yüz ellinin üzerinde dip not var. Nasıl bir emek mahsülü düşünmek lazım.

Kitabın bir yerinde "Harp muhabiri olarak İstanbul'a gelen Fatih Kerimî tüm halkın "vatanlarını savunma" gayreti içinde olacağını ummaktaydı. Ancak hayal kırıklığına uğradığını yazacaktır." diyor.

Yazı şu;

"Sirkeci ve Babıâli caddeleri boyunca yürüyerek Meserret Oteli'ne giderken caddenin iki yanındaki sayısız kahvehanelerde o kadar çok insan oturmakta idi ki, hiç birinde ayak basacak yer yok. Kahvehanelerin içleri değil, önleri de dolu. Kaldırımlara iskemleler koyup oturmuşlar, adeta geçilemiyor. Hepsi de gayet sağlıklı, genç zinde Türkler, gayet düzgün giyinmişler. Hepsi de gayet mütekebiane oturuyorlar. İhtimal ki bugün bayramdır da onun için böyle oturuyorlar dedik. Lâkin her gün ve İstanbul'un her yerinde durumun böyle olduğunu gördük. Bunun sebebini sorduk:' Ne olacak efendim, elhamdülillah bizim muntazam askerimiz çoktur, eğer erzak yetiştirilirse onlar da iyi savaşabilir' dediler. Vakıa itiraz edecek söz bulamadık."

Fatih Kerimi Osnamlının sonlarına doğru sadece İstanbul'u gezmiş. Şimdi İstanbul ile beraber bütün ülkeyi gezseydi acaba ne yazardı? Ya da kahvehane yerine cafe, avm, sokak vs. falan mı koyardı acaba? Bizler için ne derdi?

Bir şehidimizin cebinden çıkan yazıda "Sizler dizileri ve Survivor'u izlerken bizler sizler için ve çocuklarınızın geleceği için geceleri sessizce şehit oluyorduk" diyordu ya.

Aklıma geldi işte.

Diğer yazılanlar Hasip Saygılı Bey'in kitabında. Allah ondan razı olsun.

Şehitlerimize, bu toprakları vatan yapanlara, atalarımıza, geçmişlerimize rahmetlerle.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


ERMENİ SOSLU SEVR YEMEĞİ
Pazartesi, 03 Mayıs 2021
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

146 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi