Anasayfa

OSMANLI TOKADI NEDİR, BİLİR MİSİNİZ?!

Müyesser YILDIZ

ABD ve Başkanlarıyla başımız dertte. 17 yılda ülkemize karşı nasıl vites yükselttiler, bakalım.

Bush, askerimizin başına çuval geçirtti

Obama, Erdoğan’la görüşürken beyzbol sopalı pozunu paylaştı

Trump, Erdoğan’a “Aptal olma” diye resmi mektup gönderdi. Ekine de Suriye’deki teröristbaşının mektubunu iliştirdi…

Ve Biden, Ermeni “soykırım” iftirasını sahiplendi. Yani bu defa sadece askerimizin değil, topyekûn milletimizin başına çuval geçirildi…

ABD bunların her birinde doğduğuna pişman edildi mi? Tabii ki edilmedi; çünkü Ankara’nın sloganı, “diklenmeden dik durmak” idi!..

Biden’ın büyük saldırısının üzerinden sadece 12 gün geçti. Ama bakın; ne çabuk unutuldu, herkes yoluna koyulup kendi gündemine döndü.

Biz yine de Ankara’nın bu konuda nasıl “dik durduğunu” hatırlatalım.

Erdoğan, Biden’ın iftirasından 2 gün sonra konuştu.

Üzüntülerini ifade ettikten sonra çok geniş kapsamlı bir tarih dersi verdi… Sanki umurlarındaymış gibi, ABD ve Avrupa’nın soykırım sicilini anlattı… Sonra da özetle şunları söyledi:

Aziz milletim; Amerika Birleşik Devletleri’nin bu gerçekler ışığında attığı yanlış adımdan bir an önce dönmesini umut ediyorum… Uzun yıllar boyunca Amerika ile güvenilir müttefiklik üzerine kurulu yakın ilişkilerimiz olmuştur… Türkiye olarak tüm samimiyetimizle Amerika Birleşik Devletleri’yle de Avrupa Birliği’yle de eşit ve adil şartlarda birlikte çalışmak, beraber yol yürümek istiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden ile Haziran ayında kararlaştırdığımız görüşmede tüm bu konuları yüz yüze değerlendirerek, yeni bir dönemin kapılarını aralayacağımıza inanıyorum. Tabi ben Sayın Biden’a şunu da hatırlatmak isterim: Bir birbirimize yabancı değildik, aramızda farklı ilişkiler vardı. Sağ olsun evimize kadar gelip rahatsızlığımızda bizi ziyaret etme nezaketini de göstermişlerdi… Muhatabımızla iki ülke ilişkilerini zehirleyen konuları bir kenara bırakarak, artık bundan sonrasına yönelik nasıl adımlar atacağız buna bakmamız gerekiyor. Aksi takdirde ilişkilerimizin 24 Nisan açıklamasıyla düştüğü yeni seviyenin gerektirdiği pratikleri hayata geçirmeye başlamaktan başka çaremiz kalmayacaktır.”

Bu açıklamaları AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu nasıl yorumladı, duymuşsunuzdur; “Cumhurbaşkanımız aslanlar gibi okkalı bir cevabı vermiş, bir Osmanlı tokadını Biden’ın suratına indirmiştir.” iddiasında bulundu.

“Dünyaca meşhur Osmanlı tokadı nedir, bilenler bilmeyenlere anlatsın veya ilgili kaynaklardan okusun.” demekle yetinip, şunu ekleyelim:

Biden, “soykırım” ifadesiyle Osmanlı’yı kast ettiğini, bunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bağlamadığını özellikle vurguladı.

Bu durumda acaba kim kime “Osmanlı tokadı” vurmuş oldu?

Kimden Nota Yedik?

Şuraya geleceğiz; “soykırım” rezaleti karşısında Ankara, ABD’ye bir müzik notası bile veremezken, ne mi oldu?

Malûm, Biden’ın o iftirayı attığı gün Irak’ın kuzeyinde Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım Harekâtı başladı. Harekâtın ilk haftasında da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları ile birlikte Irak’ın kuzeyindeki üs bölgesini ziyaret etti.

İşte bu ziyaretten 1 gün sonra Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Bağdat Maslahatgüzarı’nı çağırarak “koordinasyon olmaksızın” buraya gidildiği için Türkiye’ye protesto notası verdi!..

Notayı veren Irak Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Müsteşarı Nizar El-Kadirallah, “Irak toprakları ve hava sahasının Türk askeri güçleri tarafından ihlalini reddettiklerini, bu tür yaklaşımların sürdürülmesinin dostane ilişkilere zarar verdiğini, iyi komşuluk ve ilgili uluslararası yasalara aykırı olduğunu, komşu Türkiye’ye, tek taraflı askeri çözümlerle ortak güvenlik sorunlarını çözmenin etkili yol olamadığını hatırlattıklarını” söyledi. Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TSK’nın bölgede kalıcı askeri üs kurma niyetine ilişkin açıklamalarını kınadığını da kaydetti.

Protesto notasının ardından Irak Sınır Muhafızları’na bağlı birliklerin, TSK’nın operasyon yaptığı Kanimasi kasabasına geçerek, burada 4 üs kurduğu bildirildi.

Sonrasında ne mi oldu?

Dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak Savunma Bakanı Cuma Anad’ı aradı. Görüşmede, Bakan Akar tarafından; “başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne, sınırlarına ve egemenliğine saygı duyduğumuz; bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiği”“mücadelemizin terörle, teröristle olduğu”“amacımızın Irak’ın kuzeyinde yuvalanıp 40 bin insanımızı katleden ve insanlık suçu işleyen teröristleri etkisiz hale getirmek olduğu” ifade edildi.

İşte “destansı” dış politikamızın özeti! İşgâl altındaki Irak bile haklı bir operasyonumuz için bize posta koyarken, ülkemize saldırı üstüne saldırı düzenleyen ABD’ye karşı ne bir “One minute” denebiliyor ne “Brüksel ve Wasihgton’a daha da gelmem.” resti çekilebiliyor!..

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

******KİTAPLIĞIMIZA GELENLER******

ÜLKÜ OLCAY YAZDI
Ummana Dökülmeyi Bekleyen Aşk Yağmuru”
AHMET BİCAN ERCİLASUN
Dilin, düşüncenin, kitabın önünde hiçbir engel duramıyor. Ne virüs, ne salgın, ne rejim, ne de zulüm.
Hasan Kallimci
Beni ağlatan da “Aliş’imin Kaşları Kare” . Başlığına bakarak, türkünün malûm hikâyesini okuyacağınızı zannetmeyin.
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Küllenmiş fikirleri bir kıvılcımla yeniden yakmak
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Ve her şair biraz deliydi. Ve iyi ki Tanrı Delileri Yarattı’
BİR TÜRKÜNÜN HİKAYESİ
Nem Alacak Felek Benim Dr.Halil ATILGAN
HALİL ATILGAN YAZDI
TUTSAK KALEMLER M. Hayati ÖZKAYA DR. HALİL ATILGAN’IN UZUN SOLUKLU ÇALIŞMASI: BODRUM HÂKİMİ Muhsin DURUCAN “Bodrumlular erken biçer ekini Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hâkimi. Nasıl astın Mefharet Hanım ipe de kendini Altın makasDevamını oku...
GÜLSÜM KARACA YAZDI
SAFAHAT MEHMET AKİF ERSOY Gülsüm KARACA yazdı... Yazıma yazarımızın kısa bir biyografisi ile başlamak isterim. Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılının Aralık ayında İstanbul’da, Fatih ilçesinin KaragümrükDevamını oku...
Zafer Saraç yazdı
Göç, tarih boyunca insanlığın kaderine yazılmış kaçınılmaz bir olgudur. Coğrafya kader olduğu kadar göç de yazgısı kolay değiştirilemeyen hayatiyetin devamlılığı için zorunlu bir seçenek olmuştur.Devamını oku...
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Talat Ülker’in kaleme almış olduğu Dilaver Cebeci eseri kıymetli Cebeci’nin hayatını, sanatını ve eserlerini konu almaktadır. Girizgâhında Dilaver Cebeci’nin hayatı ve sosyal dünyası olmak üzereDevamını oku...
YENİ SAYI
Mehmet Akif Ersoy OKUYUNUZ
YASİN SARI YAZDI
Okurken, her ne kadar çetin bir mücâdeleyi ve bu uğurda yitip gidenleri anlatsa da, çok keyîf aldım

Bir Kitap Bir Yazı

Köşe YazarlarıAn itibariyle ziyaretci sayısı:

46 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi