Anasayfa

Herkes organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditlerini konuşuyor. 

İki kesim hariç.

Çakıcı’nın tehditleri üzerine kendiliğinden harekete geçmesi gereken yargıdan, Kılıçdaroğlu’nun suç duyurusuna rağmen ses soluk çıkmış değil.

Erdoğan’a yönelik en ufak eleştiride dahi yeri göğü inleten AKP de sessizliğe bürünmüş durumda.

 

ERDOĞAN VAZGEÇTİĞİ HALDE NE OLDU

Çakıcı olayı son 4 yılda hem siyaset hem hukuk anlayışında nereden nereye gelindiğinin yeni bir örneği oldu.

Nasıl mı? Hemen anlatalım.

Hatırlanmak istenmiyor, ama geçmişte Çakıcı Erdoğan’a da ağır hakaretlerde bulundu, tehditler savurdu.

Bu yüzden aleyhinde 15’in üzerinde dava açıldı.

Örneğin Haziran 2016’da; yaptığı açıklama ve yazdığı mektuplarla Erdoğan, eski Adalet Bakanı, dönemin Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek ve Cumhuriyet Savcısı’na hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davadan toplam 3 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Örneğin Mart 2017’de yine Erdoğan’a hakaret ettiği için 10 ay hapse mahkûm edildi. Bu davada dikkat çeken nokta şuydu:

Erdoğan, o dönemde HDP’liler hariç diğer tüm davalarda şikayetinden vazgeçmişti.

Buna rağmen Tekirdağ 1.Asliye Ceza Mahkemesi, “Sanığın, Cumhurbaşkanının ‘onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte’ sözler söyleyerek, söz konusu suçu işlediğine, müşteki vekili tarafından dosyaya şikayetten vazgeçme dilekçesi gönderilse de ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunun takibinin şikayete bağlı olmadığından cezalandırılması gerektiğine” karar verdi. Mahkeme, karara karşı temyiz yolunu da kapatıp, Çakıcı’nın sözkonusu cezayı çekmesini kararlaştırdı. 

 

ÇAKICI BASINI TEHDİT EDİNCE

Temmuz 2018’de yaşananları da hatırlayalım.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, o zaman Kırıkkale Keskin Cezaevi’nde yatan Çakıcı’yı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

Tam o günlerde Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Erdoğan Bayrakdar görevden alındı. Görevden alma Bahçeli’nin ziyaretiyle ilişkilendirildi.

Bu gelişmeler üzerine Çakıcı, isim vererek, bazı gazetecileri tehdit ederken, Bahçeli şu açıklamayı yaptı:

“Hem kader mahkumu hem de sağlık sorunları yaşayan ülküdaşlarımızı kanuni izinler alındıktan sonra bulundukları yerde ziyaret etmek insani, İslami ve vicdani bir sorumluluktur. Yaptığımız budur, hatta yeri gelirse, yine yapacağımız dava görevi de bu olacaktır. Sayın Çakıcı'yı ziyaret etmemiz elbette bazı tartışmalara yol açmıştır. Bunu anlayış ve saygıyla karşılıyorum. Ancak bir ülküdaşımızdan vazgeçmemizi de hiç kimse beklememelidir. Cezaevi psikolojisini herkesin objektif şekilde idrak etmesi samimi temennimdir. Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Erdoğan Bayrakdar'ın bugün görevinden alınarak, Ankara Cumhuriyet Savcılığına atanması HSK Birinci Dairesinin tasarrufudur. Fakat bu idari tasarrufun Sayın Çakıcı'yı ziyaretimizle ilişkilendirilmesi kuşkusuz yanlıştır, izaha muhtaçtır. Teröristler ziyaret edilirken, buna izin verenler görevlerinin başındayken, her kamu görevlisi, her sorumluluk sahibi şahıs tutarlılık ve samimiyet içinde hareket edecek erdemi doğal olarak göstermelidir, inancım odur ki, göstereceklerdir. Sayın Başsavcı'nın görevden alınmasının arkasında yatan asıl gerçek ve gerekçenin bizim ziyaretimizle ilgisi olmadığına inanmak istediğimi özellikle belirtmek istiyorum. Bu durumun vuzuha ermesi, tavzih ve telafi edilmesi arzum ve beklentimdir. Vefa, bizim için yalnızca İstanbul'daki bir semtin veya bir faninin adı değildir. Vefa adam olmaktır, ahlâklı olmaktır, mertliktir, iman ve vicdan alametidir."

 

AKP: YARGI GEREKENİ YAPACAKTIR

AKP’nin tavrına gelince; Parti Sözcüsü Mahir Ünal, MHP Lideri’nin sözlerine karşılık, “Bahçeli bir siyasetçi olarak bunun kendi siyasi düşüncesi olduğunu, takdire ait olduğunu sosyal medyasından açıkladı. Bahçeli, hiçbir zaman siyasi tavır içine girmedi” demekle yetinirken, Çakıcı’nın tehditlerine şöyle tepki gösterdi:

"Çakıcı'nın basına tehditleri kabul edilemez. Bu tehditler için yargı gerekeni yapacaktır. İfade ve basın özgürlüğüne yönelik açıktan tehdit etmesine AK Parti rıza göstermez. 2001 yılında AK Parti'nin doğum nedeni, yasaklar ve özgürlüklerdir."

Bugüne; AKP ve yargının Çakıcı olayı karşısındaki derin sessizliğine gelirsek; Cumhur İttifakı’ndaki bağlar belki biraz daha güçlenmiştir, ama ya hukuktan, demokrasiden, siyasetten, yani topyekûn devletin varlık sebebinden götürdükleri?!.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

******KİTAPLIĞIMIZA GELENLER******

ÜLKÜ OLCAY YAZDI
Ummana Dökülmeyi Bekleyen Aşk Yağmuru”
AHMET BİCAN ERCİLASUN
Dilin, düşüncenin, kitabın önünde hiçbir engel duramıyor. Ne virüs, ne salgın, ne rejim, ne de zulüm.
Hasan Kallimci
Beni ağlatan da “Aliş’imin Kaşları Kare” . Başlığına bakarak, türkünün malûm hikâyesini okuyacağınızı zannetmeyin.
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Küllenmiş fikirleri bir kıvılcımla yeniden yakmak
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Ve her şair biraz deliydi. Ve iyi ki Tanrı Delileri Yarattı’
BİR TÜRKÜNÜN HİKAYESİ
Nem Alacak Felek Benim Dr.Halil ATILGAN
HALİL ATILGAN YAZDI
TUTSAK KALEMLER M. Hayati ÖZKAYA DR. HALİL ATILGAN’IN UZUN SOLUKLU ÇALIŞMASI: BODRUM HÂKİMİ Muhsin DURUCAN “Bodrumlular erken biçer ekini Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hâkimi. Nasıl astın Mefharet Hanım ipe de kendini Altın makasDevamını oku...
GÜLSÜM KARACA YAZDI
SAFAHAT MEHMET AKİF ERSOY Gülsüm KARACA yazdı... Yazıma yazarımızın kısa bir biyografisi ile başlamak isterim. Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılının Aralık ayında İstanbul’da, Fatih ilçesinin KaragümrükDevamını oku...
Zafer Saraç yazdı
Göç, tarih boyunca insanlığın kaderine yazılmış kaçınılmaz bir olgudur. Coğrafya kader olduğu kadar göç de yazgısı kolay değiştirilemeyen hayatiyetin devamlılığı için zorunlu bir seçenek olmuştur.Devamını oku...
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Talat Ülker’in kaleme almış olduğu Dilaver Cebeci eseri kıymetli Cebeci’nin hayatını, sanatını ve eserlerini konu almaktadır. Girizgâhında Dilaver Cebeci’nin hayatı ve sosyal dünyası olmak üzereDevamını oku...
YENİ SAYI
Mehmet Akif Ersoy OKUYUNUZ
YASİN SARI YAZDI
Okurken, her ne kadar çetin bir mücâdeleyi ve bu uğurda yitip gidenleri anlatsa da, çok keyîf aldım

Bir Kitap Bir Yazı

Köşe Yazarları



An itibariyle ziyaretci sayısı:

39 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi