AYHAN AKSU

 Ülkücü Öğretmen Ayhan Aksu'yu Anlatan Bir Kitap :

 Ali Bademci, Ayhan Aksu’yu  konu alan ”Şeyhim” adı ile bir kitap  yazmış;  bir solukta okunabiliyor, harikûlâde bir üslûp ve anlatım gücü var, çok değil tamı tamına 111 sayfa! Kitabı  edinip okudunuz mu bilmiyoruz ama  yazarın ifâdesine göre  en az satılan yer Adana! Halbûki  ömrünü geçirdiği Adana’da Ayhan Aksu’nun  geçen nesil üzerinde herkeste emeği vardır. Öğrencileri  ülkenin her tarafına dağılmıştır, onlara selâm gönderiyoruz, ne mutlu ki   o yüce yürekli öğrencisi olmuşlar. ”Şeyhim”i  okuduktan sonra  onun öğrencisi olmanın  ayrıcalığını anladım, şahsen olamayanlar adına da hayıflandım!

 

Ayhan Aksu kim? Bademci “Çukurova’nın Kaşgârlı Mahmudu” diyor! Sivaslı mütevâzî bir memur âilesinin  çocuğu olarak  1933 yılında  Tokat Erbaa’da doğmuş! Babasının memuriyeti dolayısiyle Doğu Anadolu; meselâ Bitlis görmüş! Öyle ya “Doğu”yu görmeyene Anadolu’lu denmez! O sebeble  Ayhan Aksu  Anadolu’yu bir ideoloji kıymetinde  benimsemiştir; lâkin kesinlikle  okul öğretmenleri gibi “Anadolucu” olmamıştır!”Biberilik”e meyleden adını şu anda hatırlayamadığım, belki soyadı yazımı da yanlış olan “Kutkan Hoca” yerine,  yine hocası A. Nihat Asya  yolunda gitmiştir! Anlayacağımız Ayhan Aksu “Turancı”dır; fakat bu deyim onu ifâde etmez; çünkü deyim son yıllarda  popülist milliyetçiler elinde bir hayli örselenmiştir! En iyisi  “Şeyh”i  kötü siyasî sloganlara bulaştırmadan,  onun N. Sami Banarlı  Türkçesi ile  donanmış bir idelog olduğunu ifâde edelim!

 

“İdeolog” mu dedim, evet “İdeolog!” İşte Ayhan Aksu’yu  en iyi bu deyim  ifâde ediyor. “Şeyhim” kitabını okumadan evvel belki bu deyimi kullanmakta tereddüd ederdim, lâkin Bademci’nin yazdıklarından sonra   o bile hafif kalıyor! Hoca  bugün ”Eğitim Fakültesi”ne dönüşen eski “Eğitim Enstitüsü” mezunu İngilizce öğretmeni! Memûriyet hayatının çoğunu Adana İmam Hatip Okulu’nda geçirip, burada iken emekli olunca onu çoğu insan “İlâhiyatçı”  diye bilir! Böyle bir kanaat hocanın  ilâhiyatçılara da ders derecek  güçlü bir eğitim ve öğretim insanı olmasından kaynaklanıyor. Hayatta olan mesai arkadaşları mutlak olarak onun hakkını teslim ediyor.

Ayhan Aksu, mutlak olarak “Ülkücü” idi; çalıştığı ortamda her türlüsünü görmeniz mümkün olan,  “İlim Yayma”dan “Mücadelecilik”e kadar hiçbir görüşe  itibar etmemiştir! Dostları olmuş   kafalı   aydınlar ve öğrencileri her ortamda, hakkını verir biçimde “Ülkücüyüm” derler! Burası çok önemli, çünkü Ayhan Aksu’da “Ülkücülük” herşeyden evvel bir ahlâk meselesi ve yaşama şeklidir! Bademci, bu konuda, yani tamamen güzel ahlâkla ilgili  bir “Mersin” hâtırası anlatıyor! Çok gülersiniz ama aynı zamanda çok da düşünürsünüz!

 

Ayhan Aksu, 1980 İhtilâli’nde  göz altına alınmış, bunun sebebinin “Bademci” müdavimliği olduğunu anlıyoruz, ki  15 günde salıverilmiştir! Yara sarılmış mı, elbette sarılamamış ve “Emeklilik” de problemler ortaya çıkmıştır! Bütün bunlar  “Hoca”yı,   şahsını evlâdı âilesini  âilesi  olarak benimsediği “Bademci”den ayırmamıştır! “Şeyhim” kitabından  mealen küçük bir alıntı:”Çekilmez, hattâ katlanılmz bir adamsın evlâdım, lâkin  kitaplarında  o üç beş kelime ile ifâde edilen  hâtıra kalıtlarımız ve  kitabında  Ayhan Aksu ibaresi bana yetiyor.”

 

İfâdede belki sitayiş var ama Bademci bu kadar  katlanılmaz biri midir? Buna karar vermek mümkün değil! Ancak 1980 komitecilerinden çok çekmiş bir insandır,  sosyal bunalımların öyle kısa zamanda sükût etmesi mümkün değildir! Lâkin  “Şeyh”i, şimdilerde  13 kitabı  olan  bugünkü Bademci’yi tanıyabilseydi acaba ne olurdu? Biz de bunu merak ettik! TV’lerde seyretse, o kendine has  celâllenmesini görse ne derdi?

 

İlginçtir ki Bademci hâlâ o adam, düşünce hayatında  hiç “Şeyhi”nin  kalıbı dışına çıkmamıştır. Kusura bakmasınlar ama yaşadığı baba toprağı köyünde  onu yine fakru zaruret içinde gördüm. Ziyaret ettik, sorduk, söyledi:” Hiç param yok, ama hiç birşeye ihtiyacım da yok” dedi. Yazık şu camiaya ki Adana’da çocukları da aynı durumda! Siyaset mi, güle güle, gölge yapmasın kimse ihsan istemiyor! Aslında “Bilgelik” bu zamanlarda belli olur, ama nerede?

 

Ayhan Aksu  31 Aralık 2011 günü  Adana’da  76 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuştu! Hakikatten  ne mutlu ona ki  sağlam fikirlerine sahip öğrencileri var! Fakat ederi 10 lira olan   şu kitaptan gücü yeten  iş adamları ve işi yolunda olanlar  bir koli alıp dağıtamaz mı?[*]

 

[*]  Post Yayınları, Şeyhim, İstanbul 2016, adresinden indirimli sağlayabilirsiniz.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

An itibariyle ziyaretci sayısı:

191 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi