Kültür-Kitap

Kültür-Şiir

Kültür-Hikaye

'P.K. 546' - Yasin Sarı

'P.K. 546'

 

Yasin Sarı

 

Edebî eleştiri ve karşılaştırma yaparken, yazara yönelik en adâletli tutumun onu kendi eserleri üzerinden karşılaştırmalarla çözümlemek olduğu görüşündeyim.

Mehmet Hayati Özkaya'nın okuduğum bu ikinci kitâbı olan 'P.K. 546', diğerinden farklı olarak bir roman değil, anı kitâbı. 1970'li yılları (da) anlatmaları, iki kitâbın ortak noktası.

'Ateşi Yeniden Yakmak' romanına olumlu bir değerlendirme yapmıştım. Yer yer didaktikliğe meyîl etmesi fakât bunun kabûl edilebilir olması sebebîyle bu olumlu değerlendirmeme bir 'ama' eklemiştim.

TÜRK OLMAK GÜZEL MESELA… DİYEN ŞAİR MEHMET ALİ KALKAN

Prof.Dr.Tamilla Abbashanlı ALİYEVA[i]

 

Makaleyi bu günlerde bir facia sonucu hayatını kaybeden Azerbaycan Türkoloji ilminin önde gelen alimlerinden  dünyaca ünlü bilim insanı Ord.Prof.Dr. Tofik Hacıyev’in ölmez hatırasına ithaf ediyorum.

***

Neden bu makaleyi Ord.Prof.Dr.Tofik Hacıyev’in ruhuna ithaf ettim? Türk Dünyasının büyük şairi dilimizi ince ince, nakış nakış şiirlerine işleyen, sözün ressamı şair Yavuz Bülent Bakiler’ in 21 Eylül 2003 yılında Karacaoğlan şiir şöleninde imzalayıp bana verdiği Harman kitabında Ord.Prof.Dr. Tofik Hacıyev şair hakkında şunları yazmıştır: 

MEHMET ALİ KALKAN'IN HAYATI, SANATI VE ŞİİRLERİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

Mehmet Ali Kalkan'ın Hayatı, Sanatı ve Şiirleri Üzerine Bir Değerlendirme

 

Mehmet Ali Kalkan, bugün sayıları bir elin parmakları kadar kalmış gerçek şairlerimizden biridir. O Yesi‟de, Rey‟de, Viyana ve Yemen‟de ve illâ Anadolu‟da yaşar, yaşadıklarını bize seslendirir.

(Emine Işınsu)

PROF. DR. MUSTAFA KAFALI’NIN HAYATI VE ESERLERİ

 

 

PROF. DR. MUSTAFA KAFALI’NIN HAYATI VE ESERLERİ

 

GİRİŞ

YÜKSEK LİSANSTEZİ

 

Muammer MEŞE(*)

 

Tez Danışmanı

 

Prof. Dr. AbdulhalikBAKIR

 

Prof. Dr. Mustafa Kafalı Türk fikir ve ilim hayatının önde gelen akademisyenlerindendir. Son devir Türk tarihçiliğinde hem akademisyenliği, hem de ortaya koyduklarıyla bir "Milli Okul" hüviyetindeki hocamız, çocukluk yıllarından itibaren de Türk Milliyetçiliğinin en önemli neferlerinden olduğu gibi, sonradan da teorisyenliğini yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra Türk Milliyetçiliği, Türkiye’de öksüz kalmış; rahmetli Nihal Atsız söndürülmek istenen bu ateşi yeniden canlandırmıştır. 1944’ten sonra Türk fikir hayatında ve siyasetinde Türk Milliyetçiliği planlı olarak yer almış ve Mustafa Kafalı da Atsız Bey ile beraber bu hareketin içerisinde yer almıştır. 12 Eylül 1980’den önce Türkiye’nin kan ve gözyaşıyla kavrulduğu günlerde, yine bu sevdasından vazgeçmeyen Mustafa Kafalı her türlü baskı ve sindirmeye göğüs gererek, üniversitede Türklük Davasından taviz vermeden dimdik ayakta durmasını bilmiştir. 12 Eylül 1980’den sonra her şeye rağmen ilmi çalışmalarına ara vermeyip, son dönemde Türk tarihini ve kültürünü başlangıçtan günümüze kadar en iyi bilen kişi olması hasebiyle bu sahanın en otoriter kişisi oldu.

Oğullarını kaybeden edebiyatçıların sönmeyen acıları - Soner Yalçın

Pazar Sohbeti

Sanatçı Burhan Şeşen’in gencecik oğlu müzisyen Serhan, yanlış teşhis sonucu ölüme yenik düştü.

Hayatta evlat kaybından büyük acı var mı? Oğullarını kaybeden Abdülhak Hamit, Recaizade Mahmud Ekrem, Halid Ziya Uşaklıgil, Peyami Safa, Samih Rıfat, Halit Fahri Ozansoy, Reşat Nuri Güntekin, Ümit Yaşar Oğuzcan yaşama tutunabildiler mi? Edebiyatçılar, oğullarının ölümü ardından neler yaptılar?

“HÜSEYİN NİHAL ATSIZ- GERİ GELEN MEKTUP” - Aslıhan KAYA

GİRİŞ

Çalışmak için ele aldığım bu şiiri seçmek için birçok sebebim vardı. Lisans Bitirme Tezi olarak Hüseyin Nihal Atsız çalışıyor olmama rağmen bu şiiri seçmemin nedeni oldukça farklı.

Herkes çocukluğunda tadını alıp bir daha asla vazgeçemediği şeylerle yaşar. Bu bazen bir yemek bazen bir oyuncak bazen bir anı bazen ise bir şiir olur. Hüseyin Nihal Atsız’ın “ Geri Gelen Mektup” şiiri; işte benim çocukluğumda tadı damağımda kalan ve hayatım boyunca başucumda duran her bir dizesini satır aralarına kadar bildiğim, o vazgeçilmez “şey”imdir.

Belki de bu şiir olmasaydı ben bugün burada bu çalışmayı yapamıyor olacaktım. Çünkü annem ile babamı birleştiren, tanışmalarına evlenmelerine vesile olan şey bu şiirdir. Farklı görüşten iki insanı aynı duygularda birleştirmiş birbirlerine karşı önyargılarını kaldırıp aşık olmalarını sağlamış, gönüllerindeki perdeleri aralamıştır.

YAHYA KEMAL’İN SOHBETİNE KATILMAK İSTER MİSİNİZ?

Ahmet Hamdi Tanpınar “Yahya Kemal’e Hürmet” isimli bir makalesinde Yahya Kemal’den bahsederken şunları söyler: “Yahya Kemal edebiyatımızın pek az yetiştirdiği büyük üstatlardan, mürşitlerdendir. Onun sohbetini dinlemeyenler, yaşadığımız devrin en mucizeli lezzetlerinden birini tanımamıştır.”

******KİTAPLIĞIMIZA GELENLER******

GÜLSÜM KARACA YAZDI
Küllenmiş fikirleri bir kıvılcımla yeniden yakmak
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Ve her şair biraz deliydi. Ve iyi ki Tanrı Delileri Yarattı’
BİR TÜRKÜNÜN HİKAYESİ
Nem Alacak Felek Benim Dr.Halil ATILGAN
HALİL ATILGAN YAZDI
TUTSAK KALEMLER M. Hayati ÖZKAYA DR. HALİL ATILGAN’IN UZUN SOLUKLU ÇALIŞMASI: BODRUM HÂKİMİ Muhsin DURUCAN “Bodrumlular erken biçer ekini Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hâkimi. Nasıl astın Mefharet Hanım ipe de kendini Altın makasDevamını oku...
GÜLSÜM KARACA YAZDI
SAFAHAT MEHMET AKİF ERSOY Gülsüm KARACA yazdı... Yazıma yazarımızın kısa bir biyografisi ile başlamak isterim. Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılının Aralık ayında İstanbul’da, Fatih ilçesinin KaragümrükDevamını oku...
Zafer Saraç yazdı
Göç, tarih boyunca insanlığın kaderine yazılmış kaçınılmaz bir olgudur. Coğrafya kader olduğu kadar göç de yazgısı kolay değiştirilemeyen hayatiyetin devamlılığı için zorunlu bir seçenek olmuştur.Devamını oku...
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Talat Ülker’in kaleme almış olduğu Dilaver Cebeci eseri kıymetli Cebeci’nin hayatını, sanatını ve eserlerini konu almaktadır. Girizgâhında Dilaver Cebeci’nin hayatı ve sosyal dünyası olmak üzereDevamını oku...
YENİ SAYI
Mehmet Akif Ersoy OKUYUNUZ
ZAFER SARAÇ YAZDI
Her romanın mekânını ve karakterlerini sarmalayan bir arka planı olduğu düşünülürse hiç şüphesiz ki,
YASİN SARI YAZDI
Okurken, her ne kadar çetin bir mücâdeleyi ve bu uğurda yitip gidenleri anlatsa da, çok keyîf aldım

An itibariyle ziyaretci sayısı:

142 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi