Güncel

Mustafa Zeki Sofuoğlu

Şubat 1920'de Adanada doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Adana’da tamamladıktan sonra, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi ‘ni bitirdi.  Bitlis’de yedek subaylığını yaparken, Atsız ile mektuplaşarak “Türkçülük”  suçu işlediği gerekçesiyle tutuklanmış ve İstanbul’da askeri cezaevinde kalmıştır. Yargılama sonucunda beraat etmiştir.

Hatay’da Milli Korunma Kontrolörlüğü, Ankara ‘da Zirai Donatım Kurumu Neşriyat Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş, Maliye tetkik kaleminde çalışmıştır. Daha sonra öğretmenliğe geçmiş, Düziçi Köy Enstitüsü’nde, Arapkir Ortaokulunda ve Mersin Ticaret Lisesi’nde öğretmenlik yapmıştır. 1954’de Ankara Ticaret Lisesi’ne buradan da Akşam Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu Müdür Yardımcılığı’na tayin edilmiştir. Turizm ve Ticaret Yüksek Öğretmen Okulu Müdürlüğünden emekli olduktan sonra , emekliliğini geri aldı ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına tayin oldu. Bir süre bu görevi yürüttükten sonra emekli oldu.

M. Zeki Sofuoğlu, bazı Türkçü dergilerin yazı işleri müdürlüğü görevini yürüttü… Yazılar yazdı… Hep Türkçü olarak kaldı. Allah rahmet eylesin.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


ERMENİ SOSLU SEVR YEMEĞİ
Pazartesi, 03 Mayıs 2021
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

157 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi