Güncel

İsmet Atlı

Yaşar Doğu, Celal Atik'le çalışarak kendini geliştiren Atlı, 1951 yılında Mısır'ın İskenderiye Kenti'nde gerçekleştirilen ilk Akdeniz Oyunları'nda 79 kiloda Türkiye'ye altın madalya kazandırdı. 1952 yılında Helsinki Olimpiyat Oyunları'nda grekoromen stilde 87 kiloda olimpiyat beşincisi olan Atlı, 1954 yılında Japonya'nın başkenti Tokyo'da serbest sitilde dünya ikinciliğini elde etti. 1956 yılında İstanbul'da gerçekleştirilen dünya kupasında 79 kiloda altın madalya kazanan Atlı, 1960'ta Roma Olimpiyat Oyunları'nda serbest stil 87 kiloda, dünyaca ünlü İranlı Tahti'yi 'tuş' ederek altın madalyayı aldı. Atlı, Adana spor tarihinde olimpiyat oyunlarında ilk altın madalyayı kazanan sporcudur.

Uzun yıllar antrenörlük, Güreş Federasyonu kurullarında görev yapan İsmet Atlı, milli takımlara yüzlerce sporcu kazandırdı. Aynı zamanda şair ve halk ozanı olan İsmet Atlı, Tercüman ve Türkiye ile birçok yerel gazetede spor yazarlığı yaptı. Atlı'nın "Dünya Güreşine Oyun Getiren Ustalar", "Yazılar, Anılar ve Şiirlerle Türk Güreşi" adlı iki yayınlanmış kitabı bulunuyor. 

Hakkında çok sayıda makale, hatıra ve kitap yazılan Şampiyonumuzu en kapsamlı şekilde anlatan ise sitemiz  yazarlarından araştırmacı, yazar Dr. Hali Atılgan'ın 2 Ciltlik "İşte O Pehlivan" adlı eseridir. 

Öyle dalardım rakibe / Sanırlardı füze beni 
İhtiyarlık yavaş yavaş / Getiriyor dize beni 
 
Ne hastayım ne de sayrı / Adale et kemik ayrı 
Telemeye döndüm gayri / Yoğurt gibi öze beni 
 
Vursalar geçerdim taşa / Ulaşırdım uçan kuşa 
Gidemem iniş yokuşa / Göndermeyin düze beni 
 
Başım pınar gönlüm çarşı / Güler yüzüm satar turşu 
Devlere dururdum karşı / Karıncalar eze beni 
 
İsmet ATLI‘m arar yitik / Nerde Kaplan, Doğu, Atik 
 
Eski tüfek bozuk tetik / Kaldırmayın yüze beni 
 
Allah rahmet eylesin.
 
    

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


ERMENİ SOSLU SEVR YEMEĞİ
Pazartesi, 03 Mayıs 2021
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

86 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi