Anasayfa

15 TEMMUZ

Av.Halil ALTIPARMAK

Yine geldi 15 Temmuz.

15 Temmuz 2016 olaylarının 5. yıldönümündeyiz.

Şöyle bir soru sorsam ne cevap alabilirim acaba.

Bu 5 yıl içerisinde mevcut iktidarın olağanüstü 15 Temmuz açıklama gayretlerine, 15 Temmuz olaylarının kamuoyu önünde tartışılıyor görüntülerine, her şeyin apaçık ortaya konduğu iddialarına rağmen tüm kamuoyunun kafasında 15 Temmuz tamamen aydınlanmış, hepimizin kafalarında soru işaretleri cevabını bulmuş ve karmaşa ortadan kalkmış mıdır?

Bu yazıyı okuyan herkes bu sorunun cevabını kendinden başlamak üzere ulaşabildiği bütün kişilerden almaya çalışsa…

Bu durumdan ne çıkar?

Benim kafamda 15 Temmuz 2016’dan beri o kadar çok soru var ki inanın 15 Temmuz ile ilgili yazı yazmayı çok göze alamadım.

Fettullah Gülen’in geçmişi ve yükselişi, ülkemizdeki konumu değerlendirildiğinde ABD bağlantısı pek tereddüde yer verecek gibi görünmemektedir.,

Özellikle, Türkçe Olimpiyatları konusunda yapılanların abartılarak aktarılması, bir takım bağlantıları gizlediklerinin işareti idi benim için.

Bir tarafta bu tür gözalıcı işler yapılırken öbür tarafta Samanyolu gazetesi ve diğer gazete ve kanallarda, Türkçe olimpiyatlarındaki göz boyama ile tam zıt olarak neler söylenip yazılıyor idi. Bu çelişikili oyunlar elbette dikkatli gözlerden kaçmıyordu.

Mesele Fethullah Gülen’i anlamaya çalışmak değil, çünkü şu anda bulunduğu yer zaten anlamaya gayret göstermeye değmeyecek kadar açık.

Mesele, 15 Temmuz’a nasıl gelindiği ve 15 Temmuz gününde neler olduğunu, 15 Temmuz günü silahlı eylemlerin neden yapıldığını anlamaya çalışmaktır.

Adı geçen günde olan olayları anlamak için yakın tarihe uzanmak belki bir kolaylık sağlayabilir.

1960’larda Fransa Komünist Gençlik hareketlerinin liderlerinden olan Kızıl Deni lakaplı John Daniel Bendit, daha sonra dünyanın en üst kapitalist örgütlerinden olan Avrupa Birliği’nin Karma Parlamento Başkanı olmuştur. Bu kişi 1998 yılında bir beyanat vermiştir. Bu beyanatın özeti şudur:

“Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşunun 75. Yılında yol ayrımına gelmiştir. Ya bizim dediğimizi yapacak veya Atatürk’ün yolunu takip etmeye devam edecektir. İkinci yolu tercih ederse, biz istediğimiz Federatif yapıyı Türkiye’ye zorla kabul ettireceğiz.”

1999 büyük deprem felâketimizde Türk Milletine başsağlığına gelen ABD Başkanı Bill Clinton, TBMM’de yaptığı konuşmada özetle şunları söylemiştir:

“20. Yüzyılın ilk elli yılı Osmanlı Devleti’nin parçalanmasının paylaşım kavgası ile geçmiştir. Önümüzdeki Milenyum’un ilk yüzyılında Türkiye’nin alacağı yön çok etkili olacaktır.”

Kimse Türkiye’nin alacağı yönün ne olacağını Clinton’a sormadı.

Sormadan da Clinton dolaylı cevap verdi.

Nasıl?

Şöyle:

2001 yılında Global Trends adı altında ABD’de bir rapor yayınlandı. Bu rapor, CIA, Pentagon, ABD Ulusal Konseyi, ABD Dısişleri Bakanlığı işbirliği ile hazırlanıp yayınlanan bir rapor.

ABD’nin bu çalışması, 2015 yılı dünyasına bir ışık tutuyor. Yani, 2015’de dünyanın nasıl olacağı tahmininde bulunuyor.

Bu raporda, elbette Türkiye de var. Raporun 2015 yılı Türkiye tahmini özetle şöyle:

“Türkiye, Millî Devlet ilkesini bırakmış ve Federatif bir yapıya dönmüştür.”

Bu tahminin en açık Türkçesi nedir?

Türkiye Cumhuriyeti, kendi kuruluş ilke ve felsefesinden tamamen vazgeçecek ve kurucu iradeden, yani Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun Millî anlayışından ayrılacak.

Rapora göre bu en geç ne zaman olacak?

2015 yılında!

Şimdi soru şu:

Bu raporun tahmini gerçekleşti mi?

Hayır!

Yukarıda aktardığımız Kızıl Deni’nin tehditleri gerçekleşti mi?

Hayır!

Neye rağmen gerçekleşmedi?

Büyük Ortadoğu Projesi’ne rağmen gerçekleşmedi.

Neden bir süreden beri bu Proje’den bahsedilmez?

Çünkü 2015 tahmini ve tasarısı gerçekleşmeyince yeni bir tasarı ve düzen devreye girdi de ondan olabilir mi?

Benim işim soru sormak ve sorduğum sorulara cevap aramaktır.

Şimdi, yeni bir soru daha soralım.

15 Temmuz 2016 ayaklanmasına kalkışanlar başarılı olsalar idi Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili olarak ne yaparlardı? Çok şükür başarılı olamadılar. Peki tamam da sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili neler oldu? Bir düşünün bakalım.

Şimdi, bence en önemli gördüğüm soruyu sorma zamanı geldi.

Daha öncelerine de uzanan bütün büyük hazırlıklara, tasarılara, tehditlere, iktidar güçlerine, saldırılara, imkânsızlıklara rağmen Mustafa Kemal ATATÜRK, bu ülkede neden ve nasıl dimdik ayakta ve hatta daha da güçlenerek ayakta?

Çünkü Türk Milleti, dünyanın saygı duyduğu, dünyaya örnek olmuş büyük liderini anlamış, içselleştirmiş, kavramış ve şeksiz, şüphesiz inanmıştır da onun için.

Türkiye, Türklerin, tarih boyunca ağır bedeller ödeyerek yaşamayı hak ettiği bir ülkedir.

1990’larda ülkemize gelen Karen Fogg’un söylediği; “Türkiye, Türklere bırakılmayacak kadar büyük bir ülkedir” şerefizliğine karşı mücadele eden bir Türk Milleti ve onun eşsiz Başbuğu Mustafa Kemal ATATÜRK vardır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

******KİTAPLIĞIMIZA GELENLER******

ÜLKÜ OLCAY YAZDI
Ummana Dökülmeyi Bekleyen Aşk Yağmuru”
AHMET BİCAN ERCİLASUN
Dilin, düşüncenin, kitabın önünde hiçbir engel duramıyor. Ne virüs, ne salgın, ne rejim, ne de zulüm.
Hasan Kallimci
Beni ağlatan da “Aliş’imin Kaşları Kare” . Başlığına bakarak, türkünün malûm hikâyesini okuyacağınızı zannetmeyin.
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Küllenmiş fikirleri bir kıvılcımla yeniden yakmak
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Ve her şair biraz deliydi. Ve iyi ki Tanrı Delileri Yarattı’
BİR TÜRKÜNÜN HİKAYESİ
Nem Alacak Felek Benim Dr.Halil ATILGAN
HALİL ATILGAN YAZDI
TUTSAK KALEMLER M. Hayati ÖZKAYA DR. HALİL ATILGAN’IN UZUN SOLUKLU ÇALIŞMASI: BODRUM HÂKİMİ Muhsin DURUCAN “Bodrumlular erken biçer ekini Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hâkimi. Nasıl astın Mefharet Hanım ipe de kendini Altın makasDevamını oku...
GÜLSÜM KARACA YAZDI
SAFAHAT MEHMET AKİF ERSOY Gülsüm KARACA yazdı... Yazıma yazarımızın kısa bir biyografisi ile başlamak isterim. Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılının Aralık ayında İstanbul’da, Fatih ilçesinin KaragümrükDevamını oku...
Zafer Saraç yazdı
Göç, tarih boyunca insanlığın kaderine yazılmış kaçınılmaz bir olgudur. Coğrafya kader olduğu kadar göç de yazgısı kolay değiştirilemeyen hayatiyetin devamlılığı için zorunlu bir seçenek olmuştur.Devamını oku...
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Talat Ülker’in kaleme almış olduğu Dilaver Cebeci eseri kıymetli Cebeci’nin hayatını, sanatını ve eserlerini konu almaktadır. Girizgâhında Dilaver Cebeci’nin hayatı ve sosyal dünyası olmak üzereDevamını oku...
YENİ SAYI
Mehmet Akif Ersoy OKUYUNUZ
YASİN SARI YAZDI
Okurken, her ne kadar çetin bir mücâdeleyi ve bu uğurda yitip gidenleri anlatsa da, çok keyîf aldım

Bir Kitap Bir Yazı

Köşe Yazarları


BAK POSTACI GELİYOR-XXXV
Çarşamba, 05 Ocak 2022
...
Ankara’da Seğmen Alayı
Perşembe, 30 Aralık 2021
...
YÜZÜNCÜ YIL
Pazartesi, 03 Ocak 2022
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

295 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi