CEM SULTAN MI?

CEM SULTAN MI?

Halil ALTIPARMAK

Kısa bir süre önce, ülkede bir tartışma yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İMAMOĞLU’nun satın aldığı Fatih Sultan Mehmet Tablosu’ndaki diğer kişinin kim olduğu ile ilgili olarak yaşanan tartışmalara katkıda bulunmak istedim.

Alfonso De LAMARTIN adlı bir Fransız Devlet adamı, şair ve yazarın bir kitabından aldığım Cem Sultan resmi ile Fatih Sultan Mehmet’in karşısındaki kişiyi karşılaştırdığımız zaman zannederim, o kişi anlaşılabilecektir.

Adı geçen kitabın özellikleri vardır. Kitap, 1859 yılında Fransızca yazılmıştır. Daha sonra 1977 yılında Türkçe’ye tercüme edilmiştir. Kitabın Fransızca basımındaki adı; Histoire La Turquie (Türk Tarihi)’dir. Ancak, kitap, Osmanlı Tarihini anlatmaktadır. Bu yüzden olsa gerek, iki cilt olarak Türkçe’ye tercüme edilirken, adı OSMANLI TARİHİ olmuştur.

LAMARTIN, son derece ilginç bir kişiliğe sahiptir. Fransa’da çok önemli görevler üstlenmiş, sonra da kendi isteği ile Ülkemizde Ege’de 38 bin dönümlük bir çiftlik verilmiş, ancak, bundan da bir sonuç alamamış ve ülkesine geri dönerek zorluk içerisinde 1869 yılında hayata veda etmiştir. Okunması gereken bir kitaptır. Her kitap için söyleyeceğim gibi; eleştirel okumak daha yararlı olacaktır.

Abdülmecit’in maddî yardımlarda da bulunduğu LAMARTIN, bu yardımlar karşılığında nazire olsun diye kitabı yazdığını belirtmiştir.

Tablo’nun sahte olup olmaması yazımın konusu değildir. Sahte bile olsa, belli ki, tablo bu şekildedir.

Tablodaki kişi ile benim koyduğum kişiyi karşılaştırmaktır gayem. Takdir kamuoyunundur.

 
 
 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe YazarlarıAn itibariyle ziyaretci sayısı:

63 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi