MAKRO EKONOMİ

MAKRO EKONOMİ

Halil ALTIPARMAK

Ülkede, özellikle son zamanlarda, yani Ekonomik Kriz'in günlük yaşantımızda etkili olmaya başlamasıyla, ekonomi konusu gündemimizi daha çok işgal eder hale gelmiştir.

Burada, gündem dediğim, elbette, toplumun fertlerinin gündemi! Çünkü, idarenin ve destekleyenlerin gündeminde ekonomik birincil rol oynamıyor havası yaratılmaya çalışılıyor. Nedeni de, hepimizin bildiği gibi, ekonomimizin rayında ve yolunda gittiği!

Keşke, ekonomimiz yolunda ve rayında gitse de, biz de memnun olsak!

Keşke, insanımızın günlük yaşantısında ekonomik sıkıntı olmasa da, biz de bu konuları yazmasak, konuşmasak!

Keşke, Çiftçimiz, işçimiz, emeklimiz, esnafımız, memurumuz, iş adamımız, tüccarımız vs. ekonomik anlamda rahat olsalar da, biz yanılıyor olsak!

Keşke, işsizlik, dayanılmaz boyutlarda olmasa da, biz de başka konulardan bahsetsek!

Keşkeleri daha fazla uzatmaya gerek yok!

Bir ülkenin Makro Seviyede, yani, en tepe noktasından bakma durumunda ekonomisini tarif etmenin çok anlaşılır bir şekli vardır.

Bu anlaşılır, kabul edilir ve dünyada geçerli olan şeklin özeti şudur:

Özel Sektör Tasarruf-Yatırım Oranı + Kamu Gelir-Gider Farkı (Bütçe Dengesi) = İhracat - İthalat.

Biraz daha açık hale getirilim. Bir ülkede Özel sektörün Tasarrufu yatırımlarından az ise, bu konu o ülke için ciddi bir açık demektir. Bir ülkede, Kamu Gelirleri, Kamu harcamalarından düşük ise, çok ciddi ikinci bir açık demektir. Ayrıca, bir ülkede, İhracat, İthalattan düşük ise, o ülke için üçüncü ve ciddi bir açık demektir.

İşte! Bir ülkenin ekonomisine, ekonomisini değerlendirmeye bu açıdan, yani kuşbakışı ile baktığınızda görünen, o ülkenin durumu demektir.

Şimdi soralım: Ülkemiz ekonomisine, bu bakış açısıyla baktığımızda, üç çok ciddi açık olduğunu görmüyor muyuz?

Dünyada son zamanlarda ÜÇÜZ AÇIK adı verilen bu durum, ülkemiz için aynen geçerlidir.

Bu konuda bir kaç rakam vererek konuyu daha açıklığa kavuşturalım:

2018 yılı Bütçe Açığımız, 72,6 milyar TL olmuştur.

2018 yılı Dış Ticaret Açığımız, 55 milyar $ olmuştur.

Bir ülkenin Ekonomik Yapısını incelerken, bu kuş bakışı ile, yani, makro seviyede bakmak ilk yapılan iştir. Bundan gayrısı, bu seviyenin alt kalemleridir.

Resmin tamamına bakmak, resmin parçaları ile uğraşmaktan iyidir demek bile zannederim fazlalık olur. Ülkemiz Ekonomisinde de resmin tamamı anlattığım gibidir.

GERÇEK BU İSE ÇARE NEDİR?

Bir hastanın hastalığına çare bulacaksak, her şeyden önce, hasta kendisinin hasta, olduğunu bilecek ve kabullenecek, sonra da o hastanın teşhisi doğru konulacaktır. Bu ikisi gerçekleşmezse, hastayı tedavi etmek mümkün değildir. Bizim temel sıkıntımız, bir süreden beri, Hastalık ve Tedavisi konusunda tüm ülke olarak aynı yerde durmuyoruz, duramıyoruz.

   

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kültür-Sanat

Köşe Yazarları


SEN DÖNÜNCEYE KADAR!
Çarşamba, 12 Mayıs 2021
...
EKONOMİ VE ANAYASA
Pazartesi, 10 Mayıs 2021
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

180 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi