ÜMİT YALIM

ÜMİT YALIM

 
Halil ALTIPARMAK

Emekli Kurmay Albay Sayın Ümit YALIM’ın verdiği olağanüstü mücadele her takdire değer…

Yunanistan’ın ülkemizde ve ülkemize ait adalarda yaptıklarını günü gününe takip eden ve en ufak bir konuyu bile araştıran Ümit Bey’i gerçekten herkesin saygıyla anması gerekir.

Yunanistan Başbakanı AleksisÇipras’ın ülkemizi ziyaretinde ona, doğrudan doğruya sorduğu soru, tüm duyarlı insanlarımız adına yerinde ve çok doğru olmuştur.

Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit YALIM’ın Yunan Başbakanına sorduğu soru kamuoyunda dikkatlerden kaçırılmaya çalışılmıştır. Komutanın bu konuyla ilgili açıklamaları şöyledir:

“çipras, 6 Şubat Çarşamba günü Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret etti. Ziyaret sonrası dönüşe geçen çipras ile saat 16:15 sularında Heybeliada vapur iskelesinin ön tarafında, yoğun bir kalabalık içinde görüştüm. Yunan başbakanı çipras ile yaptığım yüz yüze görüşmede kendisine, “Bay çipras, size bir sorum var. Ege Denizi’nde işgal edilen Türk adalarını ne zaman boşaltacaksınız?(Mr.Çipras, I have a questionforyou. WhenwillyouevacuateoccupiedTurkish Island in theAegeanSea) sorusunu yönelttim. Çipras’ın suratı asıldı ve cevap vermekte tereddüt etti. Bunun üzerine konuyu biraz daha açarak, “Ege Denizi’nde işgal edilen Türk adalarını ne zaman boşaltacaksınız? Biliyorsunuz, 18 Türk adası ve 1 Türk Kayalığı, Yunanistan tarafından işgal edildi” dedim. Çipras, biraz düşündükten sonra, “Bu kesin değil”(This is not sure) diye cevap verdi. Ben de kendisine, “18 Ada ve 1 Kayalık Türkiye’ye aittir diye karşılık verdim. Çipras, bu sözlerime karşı sessiz kaldı ve adada yaşayan Rum kökenli vatandaşlarımızla fotoğraf çektirdikten sonra kendisine tahsis edilen tekneye binerek oradan ayrıldı.”

Ümit Yalım, devamla; “basın toplantısında, Ege Denizi’nde Yunan işgali altında olan 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı konusu yine gündeme gelmedi.”

Ümit YALIM’ın bu ziyaretle ilgili başka söyledikleri de var. Ancak, biz, ziyaret konusuna girmişken, bir kaçönemli konuya daha değinelim ve sırası geldikçe yine yazmaya devam ederiz.

Bir kere, şu Heybeliada Ruhban Okulu konusunda olana bakalım:

Güya, konukseverlik adına Heybeliada Ruhban Okulu’na çiprasa fidan diktirilmesi bir garabettir. Neden fidan ve ne zaman(!) yeşerecek?

Daha ilginç olan ise, Bartholomeus’un atadığı Bursa Metropoliti’ni tanıma(!) görüntümüz bir diğer skandal!

Yine Emekli Albay Ümit YALIM’a kulak verelim:

“Lozan Antlaşması’nın 14. Maddesi ve Türk Rum Ahali’nin Değişimi Sözleşmesi’ne göre, İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada dışındaki tüm Rumlar mübadeleye tabi tutuldu ve tüm dinî örgütler lağvedildi. Fener Rum Patrikhanesi, İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada dışındaki hiçbir yerde kilise ve/veya dinî örgüt açamaz. Ancak, Fener Rum Patrikhanesi, 2004 yılında İznik ve Bursa’da, 2016 yılında da İzmir’de metropolitlik açtı. Patrikhane ve Patrik Bartholomeus Lozan Antlaşması’nı ve Anayasa’nın 90. Maddesini ihlal ederek TCK 309’da tanımlanan Anayasa’yı ihlal suçunu işledi”.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kültür-Sanat

Köşe Yazarları


SEN DÖNÜNCEYE KADAR!
Çarşamba, 12 Mayıs 2021
...
EKONOMİ VE ANAYASA
Pazartesi, 10 Mayıs 2021
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

228 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi