Anasayfa

 

Talat Ülker’in kaleme almış olduğu Dilaver Cebeci eseri kıymetli Cebeci’nin hayatını, sanatını ve eserlerini konu almaktadır. Girizgâhında Dilaver Cebeci’nin hayatı ve sosyal dünyası olmak üzere çocukluk yıllarından tutun, gezileri ve mukaddes ölümüne kadar kaleme alınmıştır.

Kitabın devamında Cebeci’nin kişiliği ve sanatsal duruşu var. Talat Ülker Cebeci’yi o kadar güzel anlatmış ki kitabı okurken sonraki sayfalarına göz gezdirip şiirlerine bakmadan edemiyorsunuz. Edebi hayatı olarak Dilaver Cebeci, yazın hayatına şiirle başladı. İlk şiiri "Defne" dergisinde çıktı. Şiir, hikâye ve mizah yazıları "Devlet", "Töre", "Türk Edebiyatı", "Türk Yurdu", "Ortadoğu", "Güney Su", "Yeni Düşünce", "Ayrıntılı Haber", "Türkiye" gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Yedi şiiri bestelenerek ünlü sanatçılar tarafından okundu. Kitabın devamında ise kıymetli şairimizin milli romantizmden ilham alarak kaleme aldığı ‘Şafağa Çekilenler’ şiirinden o muazzam dizelere yer verilmiş.

 

‘‘Kim söyleyecek türküsünü bundan böyle,

Ötükenli atların, Deli-Günlü Noyanların?

Buz tutmuşken kavga zincirli bileklerde,

Kim paylayacak acısını dolunayın,

Bu Uygur yağısı göklerde...’’

 

 ‘Cebeci’nin şiirinde geçmiş duyulan özlem çok belirgin bir temadır.’ der Talat Ülker. Kesinlikle öyledir. Geçmiştir Cebeci. Geçmişin aynası geleceğin nişanesidir. Kitap Dilaver Cebeci’nin eserlerinde ki milli romantizm ve gelenekçi algı konularından sonra belki de en sevilen bölüm olan şiirler kısmına geçer. Öncelikle şiirlerin temalarının analizi yapıldıktan sonra asıl şiirler kısmına geçilir.

 

 Kıyam Düşünceleri 1 ve 2 ile başlar şiirler kısmı. Sitare ile ve Türkiyem gibi birbirinden kıymetli şiirlerle devam eder. Şiirlerin aralarına akabinde analiz ve yorum kısımları da bulundurulmuş, şiirlerin edebi yönü, temaları, şairin üslubu gibi noktalara değinilmiştir.

Milliyetçi hamasetin gür sesi olarak edebiyat dünyasında yer edinen şair, gittikçe derinleşen kalemiyle ‘milli’ şiir vadinin en önemli sanatkârlarından biri olmuştur. Ne mutlu ki Talat Ülker gibi kıymetli bir yazarımıza da anlatmak nasip kılınmıştır.

 

  Son kısım olarak ise Dilaver Cebeci ardından Cebeci’ye yazılan şiirlere yer verilmiştir. ‘Bir Çığ Gibi Doruklardan’ şiiri ile başlar ve ‘Bir Şair’ şiiri ile son bulur. Gafil dünya birçok şair ve şiire şahitlik yapmıştır. Kimi uçup gitmiş kimi mıh gibi akıllarda çalkı kalmıştır. Kimi sizi bizi anlatmıştır, kimi dünyayı veyahut gayri dünyayı kaleme almıştır. Ama bu dünyadan çok az sayıda Cebeci gibi gönül ehli insanlar geçer. Bir o kadarda vatansever. Ruhu şad olsun. Mekânı nurlarla dolsun.

 

‘   Asya’nın bozkırlarında ordular düşüyor peşime

Yığılıp kalmışım bu Anadolu toprağına Sitare

Adam akıllı yorulmuşum

Ellerin böyle olmamalıydı

Ellerine acıyorum

Ve kim bilir kaç zamandan beridir kalbimi öğütlüyorum

Durup durup ıssız yerlerde

“güçlü ol ey kalbim, güçlü ol

Daha çok işimiz var” diyorum.’’

 

 

Yayın Tarihi:

20.10.2015

ISBN:

9786059960373

Dil:

TÜRKÇE

Sayfa Sayısı:

288

Cilt Tipi:

Karton Kapak

Kağıt Cinsi:

Kitap Kağıdı

Boyut:

13.5 x 21 cm

Kitabı buradan temin edebilirsiniz. Link

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

******KİTAPLIĞIMIZA GELENLER******

ÜLKÜ OLCAY YAZDI
Ummana Dökülmeyi Bekleyen Aşk Yağmuru”
AHMET BİCAN ERCİLASUN
Dilin, düşüncenin, kitabın önünde hiçbir engel duramıyor. Ne virüs, ne salgın, ne rejim, ne de zulüm.
Hasan Kallimci
Beni ağlatan da “Aliş’imin Kaşları Kare” . Başlığına bakarak, türkünün malûm hikâyesini okuyacağınızı zannetmeyin.
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Küllenmiş fikirleri bir kıvılcımla yeniden yakmak
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Ve her şair biraz deliydi. Ve iyi ki Tanrı Delileri Yarattı’
BİR TÜRKÜNÜN HİKAYESİ
Nem Alacak Felek Benim Dr.Halil ATILGAN
HALİL ATILGAN YAZDI
TUTSAK KALEMLER M. Hayati ÖZKAYA DR. HALİL ATILGAN’IN UZUN SOLUKLU ÇALIŞMASI: BODRUM HÂKİMİ Muhsin DURUCAN “Bodrumlular erken biçer ekini Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hâkimi. Nasıl astın Mefharet Hanım ipe de kendini Altın makasDevamını oku...
GÜLSÜM KARACA YAZDI
SAFAHAT MEHMET AKİF ERSOY Gülsüm KARACA yazdı... Yazıma yazarımızın kısa bir biyografisi ile başlamak isterim. Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılının Aralık ayında İstanbul’da, Fatih ilçesinin KaragümrükDevamını oku...
Zafer Saraç yazdı
Göç, tarih boyunca insanlığın kaderine yazılmış kaçınılmaz bir olgudur. Coğrafya kader olduğu kadar göç de yazgısı kolay değiştirilemeyen hayatiyetin devamlılığı için zorunlu bir seçenek olmuştur.Devamını oku...
GÜLSÜM KARACA YAZDI
Talat Ülker’in kaleme almış olduğu Dilaver Cebeci eseri kıymetli Cebeci’nin hayatını, sanatını ve eserlerini konu almaktadır. Girizgâhında Dilaver Cebeci’nin hayatı ve sosyal dünyası olmak üzereDevamını oku...
YENİ SAYI
Mehmet Akif Ersoy OKUYUNUZ
YASİN SARI YAZDI
Okurken, her ne kadar çetin bir mücâdeleyi ve bu uğurda yitip gidenleri anlatsa da, çok keyîf aldım

Bir Kitap Bir Yazı

Köşe Yazarları


ATİLLA İLHAN
Salı, 31 Mayıs 2022
...
TÜRK BAYRAMI: NEVRUZ
Salı, 29 Mart 2022
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

189 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi