MHP’NİN 50.YILINDA ADANA

Yeni kuşaktan MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı açıklamış: 8-9 Şubat günleri parti kuruluşunun 50. yılı kutlanacakmış! Aslında ifâde tarzı yanlış, partinin MHP adını alışının yıldönümü denmesi gerekiyor! O meşhûr 9 Şubat 1969 Kurultayı’nda yeni bir parti kurulmamış, Genel Başkanı Alparslan Türkeş olan CKMP.’nin adı sadece MHP. olarak değiştirilmiştir. Bu konuda bilgi eksikliğini düzeltmek gerekiyor da, sonradan fikir ayrılıkları gibi bir takım söylentilerin de yalan olduğunu belirtelim. Yani öyle “Bozkurtçular-Hilalciler” gibi ne bir ayırım ne de hizipleşme olmamıştır; çünkü hazırda Türkeş gibi demir yumruklu irade de oradaydı! İlginçtir ki “Hilâlci” diye nitelendirilen zamanın İl Başkanı Rahmetli Faruk Akkülâh’ın oğlunun adı ”Yağmur”dur. 

Evet işte o günden bugüne MHP ve Adana! O zaman Çukurova’da ancak bir vekil çıkarılacak kadar oy alınıyordu; 2014’de oylar 430 bine çıktı ama seçilenler partiye hayır getirmeyince 2018’de 150 bine düştü, ülkücü olarak ortaya çıkan diğer parti de bu kadar oy alırken HDP ikisini de geçti! İşte şimdilerde Adana’da MHP’nin durumu bu! Yani hiç de Adana’da kutlama yapıp gösterilerde bulunmaya, insanları yalanla avutmaya gerek yoktur! Peki Adana’nın değeri yok mu, elbette var! Parti malüm bühtanlardan ötürü Türkiye’de yeterli oy alamazken Adana her zaman Alparslan Türkeş’i Meclis’e gönderdi! O bakımdan teşekkürün ötesinde Adana’nın baştacı edilmesi gerekiyor!

Biz o yıllarını yaşadık, 1969 Kurultayı’nı da sonrasını da  bir gazeteci olarak izledik, parti yanlışı gazeteyi komiteci ihtilâline kadar şerefle temsil ettik, yani ta ki o 12 Eylül günü evinden alınıp hücreye atılıncaya kadar! Kimlerle beraber, muhteşem kuşağın bugün adları bile hatırlanmayanları ile birlikte! Onların arasında çürükler ve provokatörler de vardı, lâkin madde-menfaatperst-hırsız olan yoktu! Ya katil, ya da yardımcısı diye adlandırdılar! Biz onlarla çok şey başardık, “Çukurova”nın ilelebet yiğit insanların yurdu olduğunu ispat ettik! 1970-1980 arasında Adana “Kurtarılmış Bölgeler”e ayrılmıştı, lâkin ülkücü gençlerin gidemediği, adımlamadığı Adana’nın ne çamurlu yolları ne de kaldırımları bulunmuyordu! Onlar gezerken hainler evlerinin pencere perdelerini kapatarak otururlardı!

 12 Eylül 1980 İhtilali’de Adana’da MHP’nin üzerinden silindir geçti, öbek öbek toplanan gençlere günlerce işkence uygulandı! İşkencecileri isim isim tanıyoruz! Allah belâlarını versin, yerle yeksan etsin! Ev verirse er vermesin, er verirse ev vermesin! Başka şey söylemeye ne gerek var, çünkü biz hâlâ o 50 yıl önceki inançları kaybetmedik, varsın enayi desinler, bir kazmaya sap olamadı desinler, ne çıkar! Yine paramız, pulumuz, servetimiz yok, fakat hamdolsun birşeye ihtiyacımız da yok! 12 Eylül hücrelerinde birbirimizle külotlarımızı bile paylaştık, çünkü kimsesi olmayanlar vardı! Hiç unutmam 26 Aralık 1980 günü Adana’dan dâvâsından serbest bırakılan tek zanlı olarak bir kot pantolan bir de düğmesiz gömlekle çıkmıştım, Sıkıyönetim Komutanlığı hücresinden bendenizi alan Av. Hamdi Coşkun, ”Yahu Bademci pantolonun yırtık, külotunda mı yok” demişti! Sorun, o muhteşem insan yaşıyor; acaba aranızda, hiç hatırını soran oldu mu? Canım Ağabeyim!

1969 Kurultayı’nın en çok konuşulan adamı İl Başkanı Faruk Akkülah Hakk’ın rahmetine kavuştu, Parti Müfettişi Hasan Çulhaoğlu da uçtu! O zamanın genci sayılabilecek Rüstem Kocadurmuşlu ve Nurettin Pakyürek de gitti! Peki ya o fedakâr ilkokul öğretmeni Selâhattin Baysal, o da yok, göçtü gitti! “Çocuklar siz çok gıdasız kalmışsınız gelin size bir Adana Kebeb ısmarlayayım” diyen İl Teşkilâtı’nın değişmez muhasibi Nuri Yıldırım Deliçay ve ve bir kazaya kurban giden asâlet timsâli İl Başkanlarımızdan Ahmet Sofuoğlu! Ya dernekçiler, önce Sadık Ödemiş göçmüştü. Ve evvelki yıl Mustafa Yılmazer, Ayhan Aksu, geçen yıl Mustafa Hasanoğlu ve Koca Reis Necdet Özkaya! İşte o yıllarda ülkücülük, işte MHP bunlardı! Hangisini yazayım; biz de sıra beklemiyor muyuz?

 Peki ya “Kuruluş”un filizleri olan şehitlerimiz! Tarih Öğretmeni Tevfik Pampal kucağımda can verdi, Bakkal Mahmut Özelkan Hamdi Coşkun’un il delegesi idi, sendikacı Mesut Aras parti İşçi Komisyıonu Başkanıydı, Yavuz Özkaya da Koca Reis Necdet Özkaya’nın kardeşiydi! Bir bir kucaklarımızdan koparıldılar! Ne için ülkücü ve MHP’li oldukları için! İnsanın “Kurulmaz olaydı” deyesi geliyor! İşte dünkü ve bugün yaşadığımız Adana! Faruk Sümer’in Türkmen diyarı Toroslar! Ne geldi, ne gitti, ne kaldı elmizde, anlatır mısınız! Ben bile kaçtım Adana’dan; neden MHP’li geçinen bir zâlimin zülmünden! İşkencede bile bu kadar ezilmedik! Hadi kutlayalım 50. yılı! Bakalım Genel Başkanım ne diyecek! Mirasyedilerle nasıl yan yana oturacak!

Eskiden kimseye bakmayan haramzadelere “Mutlu Azınlık” derlerdi! MHP’nin 50. yılı Adana’da kutlanacakmış, ziyafetler Hilton’da mı, Sheraton’da mı Bay Sözlü! Genel Başkan nerede ağırlanacak? 1980’den sonra Adana’ya ilk gelişlerinde misafir edecek yer bulamamış, Kozan’a göndermiştik! Yüreğime batar ki evimde ona bir kahve ikram edemedim! Çünkü ortada kalmıştık! Şimdi farklı mıyız, Sözlü çocuklarımın 63 bin TL. elden yatan parasını verdirtmiyor! Yani “Haramzâde” değil mi? Ve benim çocuklarım ona oy verecek! Allah kahretsin! Elimin altında bir tomar mektup var, işte birisinden bir paragraf:

Ağabey, Adana’da ülkücü kalmamış! Vatan dediniz koştuk, millet dediniz öldük! Vur dediler vurduk! 38 yıl kaçak gezdim, şimdi 60 yaşındayım! Aranmam zaman aşımından kalkmış! Devlet askere çağırıyor! Bir köyde oturuyorum, elektrik de yok su da! Çocuklarımı okula gönderemiyorum! Bir ışıldağım var, her gün konu komşudan şarj edip geceleri kullanıyoruz! Ülkücüyüm, siz istediniz! Bana 50 lira gönder, askerlik bedeli ödeyeceğim. Hiç çalışmadım, çünkü iş bulamadım!” Adana Büyükşehir MHP’de, Yılmaz Güney’e anma yıldönümleri yapıyor! Ve o gölgede o adamın organizesinde 50. Yıl kutlayacağız, kutluyoruz! Hayırlı olsun, hayırlı! Aman komşular duymasın! Birbirimizi tanımadığımız için yüzümüze tüküren olur!

Helâl olsun beyler, ülkücüler parti adının Adana’da MHP olmasının 50. yılını kutluyor! Koca Belediye MHP’li sanılan birinin elinde! Çadır çocuğu karun olmuş! Yörük mü Kürt mü bilmem! Bir tarafı da Vanlı imiş! Helâl olsun, biz Adana’lıyız, biz Çukurovalıyız, paramız yok ama bir şeye ihtiyacımız da yok! Yine partime oy vereceğim, varsın haramzadeler biraz daha çoğalsın!

 Hürmetle efendim. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Köşe Yazarları


ERMENİ SOSLU SEVR YEMEĞİ
Pazartesi, 03 Mayıs 2021
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

153 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi