Kosova Türklerini Öfkelendiren Kitap

 

Vedat YENERER

Cumhuriyet tarihine şimdi de Kosova Türkleri ile ilgili içinde çarpıtma ve gerçek dışı tespitlerin olduğu bir kitap daha eklendi. 

Kosova'daki Türk birliğinde kısa bir dönem görev yapan Albay Hasip Saygılı'nın Kosova Türkleri üzerine yazdığı kitapta yer alan bazı ifadeler Türkleri ayağa kaldırdı.  

Sadece AKP yandaşlarının desteklediği bu kitap gecikmeli olarak Kosova'da okununca büyük öfke yarattı. Kitapta Kosova Türkleri ile ilgili olarak yapılan ve hiçbir akademik araştırmaya dayanmayan tespitler bulunuyor. Bunların başında da Kosova Türklerinin yarım dilli olduğu, herşeyi Türkiye’den bekledikleri var. Ayrıca kitapta Sırp papazların yüceltilirken Kosova Türklerinin aşağılanıyor olması da dikkat çekici. 

Öğrendiğime göre de zaten albay Saygılı bu tespitleri kendisi yazmamış. Kosovalı Türk O.L'ye yazdırmış..

Konuştuğum dostlar isyan halinde ve diyorlar ki:

"Bu kitap AKP'nin 16 yıldır Balkanlardaki Türklere bakışını net olarak anlatan gerçek dışı tespitlerle doludur. Hasip Saygılı adlı şahıs hangi araştırmaya dayandırdığı belli olmayan ancak AKP'nin Balkanlardaki Türk ve Cumhuriyet düşmanları ile yakın ilişki politikaları ile örtüştüğü çok açıktır. Bu asker eskisine sormak lazım; sırf şivesi farklı olduğu için herkesin İstanbul Türkçesi konuşamadığı Türk dünyasında bütün Türkler yarım dilli mi? 1912’den bu yana Balkan Kosova Türkleri aynı Ortadoğu, Kafkaslar, ve Orta Asya Türkleri gibi anavatandan uzak bu topraklarda sahipsiz ve kendi başlarıyla biçare ayakta kalmışlardır. Bu sözde asker kimin maşasıdır?. Yazdığı sözde raporu ancak Türk-Kürt görünümlü Ermeni PKK'lılar için geçerlidir. Biz son 20 yılda Balkanlarda Türk Hükümeti'nin yanlış politikaları ile bitirildik ve ayrıştırıldık. AKP'nin gizli ödeneklerle Türk ve Ehli sünnet düşmalarına sağladığı imtiyazlar, Türkiye'de okuma hakları ve milyonlarca dolar bütçeli nemalanmalar nedeniyle Kosova Türklerini de küstürdüler, artık Türkiye'ye gitmek istemiyoruz. Değil Türkiye Kosova'da bile üzerimize milliyetçi ortodoks Arnavutları salmak için besliyorlar. Türkler artık Batı'ya kaçmaya başladı. Bunu neden yazmıyorlar. AKP Türk düşmanlığını sadece Türkiye'de değil tüm dünyada aktif olarak devam ettirmektedir. Kosova tüeklerinin polis olmak istemediğini ve başvuru yapmadığını yazmış. Bu da külliyen yalan ve iftira. Geçen hafta 40 türk gençi polis olmak için başvurdu. Bu gençlerden sadece biri kabul edildi. Bu yaqlanları yazarken insanda biraz vicdan olur. Belli ki, kendi araştırmamış başkasının söylediklerini yazmış. Ayıptır ayıp.. Hasip Saygılı gibileri de bu yazdıkları için AKP'den ve Türk düşmanlarından ne gibi imtiyazlar elde ettiğini merak ediyoruz."

Hasip Saygılı'nın yazdığı kitapta Kosova Türklerini "Yarım Dilli ", "Her şeyi Türkiye’den bekleyen", "Türkiye Kosova Türklerini Türklükten nefret ettirdi" gibi ifadelerin gerçeği yansıtmadığı gibi çok fazla çarpıtma var. Kitabı istettim. söylenenler aynen doğru çıktı. Yazıklar olsun. söyleyeceğim şudur:

"AKP iş başına geldiği günden beri ortağı olan FETÖ ile birlikte dünyanın her yerine sistemli olarak Türk düşmanlığı başlatmıştır. Bu projeyi de örtülü ödenekler ve 8 milyar dolar bütçeli ve paranın nereye harcandığını bilmediğimiz TİKA üzerinden yaptığını sağır sultan bile biliyor. Bugün dünyada ne kadar ehli sünnet ve Türk düşmanı varsa AKP'nin yakın ilişkisi içindedirler. Bugün, Doğu Türkistan'da Çinliler, Asya ve Kafkaslarda Ruslar ve Gürcüler, Ortadoğu'da Araplar, Kıbrıs'ta Rumlar, Balkanlar'da da Sırp, Ortodoks ağırlıklı Arnavut milliyetçileri ile vahabi - Suudi- Katar sermayesi tarafından da satın alınmış, Türk düşmanı bazı sözde Boşnak siyasetçilerle çok yakın ilişkide olması, onlarla ilişki geliştirmesi ve Türkleri geri plana atması tesadüf değildir.
Bu kitap da diğer yayın organlarının bir parçasıdır. Hasip Saygılı ve Türkiye'yi Kosova'da temsil edenlerden biri bile gidip İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un köyünde tamir edildiği halde yıllardır imam gönderilmeyen ve bu nedenle ibadet yapılamayan iki camiyi yazmazlar. Osmanlı-Türk camilerine yıllardır Türk kültürünü bitirmek için gönderilen Arap- Vahabi imamları görmezden gelirler. Bunlar Türkiye'de aslında birbirini çok seven Arnavut aslıllı Mehmet Akif Ersoy'u ve Atatürk'ü birbirlerine düşman gösterip milleti bölüyorlar. Gerçekte, Mehmet Akif Ersoy'dan da nefret ediyorlar. Ben bir evladı Fatihan Türk oğlu Türk olarak kitabın yazarı Hasip Saygılı'yı istediği televizyonda, panelde bu yazdıklarını ve fazlasını Türk milleti huzurunda tartışmaya davet ediyorum. Bu konularda nedense hiç bir AKP yayın organı bizlere cevap hakkı vermiyor.  Kanallarında Kripto bölücü programcılarla sadece Türk düşmanlarını konuştururuyor ve halkın beyninin yıkamaya çalışıyorlar. İyi Parti, bu bölücü ve Türk düşmanlarını çok iyi tanımaktadır ve mücadele etmektedir. İşte bu yüzden kurulma aşamasından beri büyük bir İYİ Parti düşmanlığı yapılmaktadır. Hem de hiç bir söz hakkı verilmeksizin. Tarih haklılığımızı yazacaktır. Ulu Önder, mavi gözlü bozkurtumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün izindeki Yüce Türk milleti, Allah'ın da izniyle bu ihanetleri bertaraf edecek güçtedir, Kimsenin kuşkusu olmasın."    
Not: Tekrar ediyorum. Albay Saygılı'nın etrafındakilere sosyal medyadan protesto yazıları yazdırmak yerine istediği kanala istediği panele ( kamera olması şartıyla) geleyim, yanına yandaşlarını da alsın bana bu yazdıklarını Türk milletinin önünde savunsun. İspat ederse ben özür dileyeceğim. İspat edemezse o kitabı stüdyoda yaksın. Hodri meydan 

 

 
 

Köşe Yazarları


SON ON PADİŞAH
Perşembe, 21 Mayıs 2020
...

An itibariyle ziyaretci sayısı:

38 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi