Aziz Dostlar,

Bu bölümü hazırlarken oldukça etkilendim. Ne çok ağabeylerimizi, arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi ebediyete uğurlamışız. İsimlerini hatırlamakta bile zorluk çektiğimiz bu aziz varlıkların ne yazık ki elimizde fotoğrafları bile yok. Oysa o insanların her biri kutsal bildiğimiz, uğrunda canımızı dahi esirgemediğimiz o ulu davanın kendi çaplarında temsilcileriydi. Onları unutulmaya terk etmek hiç birimizin hakkı olmadığını düşünüyorum. Bu sebeple bu sayfayı onlara ayırdım.

Hani, bilirsiniz 1970 öncesi yıllarda arkasına manzumeler yazılarak eşe dosta, sevgiliye gönderilen siyah beyaz resimler vardı. Mektupların içerisine konulur ya da elden verilirdi. Sevgiyi, aşkı, hasreti, sılayı, gurbeti, ölümü ifade eden kelimeler ve cümlelerden oluşurdu.   

“Mektup yazdım satıra,                                      

Ölüm gelmez hatıra,

Bir daha görüşmek nasip olmazsa,

Bu cansız hayalim kalsın hatıra.”

Evet kalan bu cansız hayalleri hatıralarıyla birlikte yaşatmak zorundayız. Onlar bizlere bırakılan miraslardır. Maddi olanların mülkiyeti tümüyle ailelerinde kalır. Ancak manevi olanların bir kısmı müşterektir, sahiplenmeliyiz.

Adana Kültür Derneği’nin herhangi bir döneminde bu Dernekte bir şekilde yer almış ve bu dünyadan göçmüş olanların yakınlarına, arkadaşlarına, dostlarına duyuruyoruz:

Albümlerde, sandıklarda, duvarlarda asılı duran resim, bilgi ve hatıralarını lütfen bize iletsinler, bizimle paylaşsınlar. Bu web sayfasında yayınlayacağız. İletişim adresinden bize ulaşabilirsiniz. 

Emin olunki bu sayfayı ziyaret etmek bu günün şartlarında mezarlıklara ulaşmaktan bin kere daha kolaydır. Onlar kabirlerinde sessiz ve huzur içinde, toprağın koynunda yatarken, kimbilir belkide dost ve arkadaşları, bu web sayfasını ziyaret ediyor olacaklardır. Karşılaştıkları o cansız hayalin önünde saygıyla eğileceklerdir. Müşterek hatıralarıyla yeniden canlanan o ruhlara tekrar tekrar dualar okunacaktır. Allah hepsine rahmet eylesin. Sağlıcakla kalın.    

Oğuz Özkaya

 

 

 

YAVUZ ÖZKAYA

07.03.1955- 12.01.1979

12 OCAK 1979 CUMA GÜNÜ SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE GÖREVİNE GİTMEK ÜZERE EVİNDEN AYRILAN ÖĞRETMEN YAVUZ ÖZKAYA, KÜRTÇÜ, BÖLÜCÜ, KOMİNİSTLER TARAFINDAN  KALLEŞÇE TUZAK KURULUP ARKADAN SİNSİCE KURŞUNLANMAK SURETİYLE ŞEHİT EDİLMİŞTİR. ALLAH RAHMET EYLESİN. 

YAVUZ ÖZKAYA’NIN BİYOGRAFİSİ

Devamını oku: YAVUZ ÖZKAYA

   RECAİ AKALIN

Devamını oku: RECAİ AKALIN

   AHMET ÇELEBİ

Devamını oku: AHMET ÇELEBİ

YAŞAR İNANÇ,

10.5.1932 Yılında Adana'da doğdu. Yaşıtları tahsil hayatlarını devam ettirirken o  çok küçük yaşta babasının yanında ticaret hayatına başladı. Büyük Saat civarında küçük bir dükkanda ticaret hayatını devam ettirirken dürüstlüğü, istikrarlı ve güvenirliği, iş yaptığı İstanbul esnafının dikkatini çekmiş Anadolu da  itimat edilir insan arayanlar Yaşar İnanc'ı bulmuştur.

Devamını oku: YAŞAR İNANÇ

AHMET TEVFİK PAMPAL 
22 EKİM 1978 Yılında Öğretmenlik yapmış olduğu okula sabahleyin giderken Kürtçü, Bölücü, koministler tarafından şehit edildi.  
Adana Ülkü-Bir Derneği başkanı olup öğretmenlik yapıyordu. Kanalköprü mahallesinde ikamet etmekte olup, evli ve çocuk sahibiydi. Sabah görevine gitmek üzere geldiği otobüs durağında kendisini bekleyen komünistlerce vurularak şehid edildi.

Devamını oku: AHMET TEVFİK PAMPAL

AHMET SERDAR TANRITANIR

Ahmet Sevgi  yazısında şöyle diyor:

“Hey gidi dünya hey! Bu topraklarda neler yaşandı, ne acılar çekildi... Ama maalesef hepsini çabucak unutuverdik. Televizyon ekranlarında ağzı kulağında "Bizi kırk yıl Komünizm geliyor diye korkuttular, hani geldi mi" nutukları atan nankörlere "Evet gelmedi ama ne pahasına, idealist bir nesil göğsünü siper ettiği için Komünizm giremedi bu topraklara" desek acaba bir şey anlayan olur mu? Heyhât!..”

Evet 40 Yıl önce bu  topraklar için şehit düşen  Ahmet Serdar Tanrıtanır’ı   Necati Özkaya anlatıyor:

Devamını oku: Ahmet Serdar TANRITANIR

BAKİ BALTACI

1954 Yılında doğdu. Aile Rize ’nin  Pazar ilçesinden göç ederek  Adana’ya gelip yerleşmişlerdi. Türkçüler Derneği kayıtlı üyelerindendi. Türk Milliyetçiliğini çocuk yaşlarda benimsemişti. Karadeniz’in hareketli dalgaları gibi ele avuca sığmaz bir karaktere sahipti.  Adana DSİ 6.Bölge Müdürlüğünde çalışıyordu. Aynı zamanda MHP İl Teşkilatı Gençlik Kollarında sekreterlik görevini yürütüyordu. 23.7.1980 Pazar günü sabahı evinden ayrılarak partiye giderken Kurtuluş Caddesi Kuru Köprü civarında Marksist-Bölücü militanlarca kurşunlanarak şehit edildi. Ruh şad mekanı cennet olsun.

Devamını oku: BAKİ BALTACI

SADIK ÖDEMİŞ          

            24.04.1933 tarihinde Çankırı ili Esentepe Mahallesinde (eski adıyla Boyalıca Köyü)  dünyaya geldi.  Altı çocuktan en büyükleriydi. İlkokul eğitimini köyündeki 3 sınıflı ilkokulda okuyarak 1942 de yapılan imtahanla iyi derece ile mezun olmuş ve  diplomasını  almıştır. Okumaya hevesli olması dolayısıyla okuluna devam etmek istemiş ancak ailesinin çobanlık yapmasını istemesi üzerine köyden kaçarak Hasanoğlan Köy Enstitüsü bahçesinde yatıp kalkmaya başlamış ve okul müdürünün dikkatini çekmesiyle burada tahsil hayatına başlamıştır. 

Devamını oku: SADIK ÖDEMİŞ

FARUK AKKÜLLAH 

1927 Yılında Senirkent'te doğan Akkülâh, 20 Ekim 1991 Yılında vefat etmiştir. AÜ İlahiyat Fakültesi mezunu olup Adana İmam-Hatip Lisesi Müdürlüğünden sonra 1969 Yılında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) adının, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'ye dönüştürüldüğü ünlü Adana Kongresi'nin hazırlayıcısıdır.

Akkülâh, milletvekili çıkaracak hale getirmiş olduğu Adana'da, yerini Alparslan Türkeş'e ikram etmiş ve seçilmesini sağlamıştır.

Devamını oku: FARUK AKKÜLLAH

İSMET AKILLI

Hayat okulunu onun terzihanesinde okuduk. Bizim neslin Necdet Hoca'dan sonra en etkili kişisiydi. Onun terzihanesinde geçmişin ocakbaşı sohbetlerinden, daha güzel, daha faydalı geceler ve günler geçirdik. Alsan Pasajındaki o mütevazi mekandan ne deliler, ne veliler, ne ülkü erleri geçti. Bugün vatanın bir çok yerinde o mekandaki sohbetler, dostluklar yıllar geçmesine rağmen anlatılır. O güzel insan gülümseyerek, rahmetle anılır.

Devamını oku: İSMET AKILLI

Süleyman GÖKBÜK

 

01.01.1948 yılında Adana ili Saimbeyli ilçesi Himmetli köyünde dünyaya geldi. İlkokul öğrenimini köyünde tamamladı. 1962 yılında Saimbeyli ilçesinde terzilik mesleğine başladı.

1965 yılında Terzilik mesleğinde Adana’da söz sahibi olan Haluk Kurtoğlu ila tanıştı ve Adana’da Haluk KURTOĞLU ile 1970 yılına kadar çalıştı.

Devamını oku: SÜLEYMAN GÖKBÜK

AHMET SOFUOĞLU

Devamını oku: AHMET SOFUOĞLU

ABDURRAHMAN ÇELİK 

VASİYETİMDİR

'ÖLDÜĞÜM ve vatanımın topraklarına gömüldüğüm takdirde; vatanım, zorla, hileyle veya demokratik sayılan yollarla, her ne şekilde olursa olsun bağımsızlığını kaybederse, ülkem Avrupa Birliği'ne alınarak hakimiyetini paylaşmak zorunda bırakılırsa, vatanımın semalarında O'nun namusu sayılan al bayrağımın üzerinde, başka hakimiyetlerin sembolü olan bir başka bayrak dalgalanırsa ruhum bu azabı taşıyamaz.

Devamını oku: ABDURRAHMAN ÇELİK

NEŞET ERGEN

Devamını oku: NEŞET ERGEN

NURİ YILDIRIM DELİÇAY

1924 yılında Hatay-Dörtyol'un Çaylı köyünde doğdu. İlk ve orta okulu bitirdikten sonra liseyi okumak için Adana'ya gelmesine rağmen ekonomik imkansızlıklar nedeniyle tekrar köyüne dönmek zorunda kaldı. Yaşını büyüterek askere gitti. 44 aylık Vatan hizmetinden sonra toprak mahsulleri ofisine memur olarak girdi. TMO tarafından gönderildiği muhasebe kursunu başarıyla tamamlayıp döndükten sonra TMO Ekip ve Ajans şefliği görevlerini yürüttü. Daha sonra yedi buçuk yıl görev yaptığı ofisten ayrıldı ve Memurlar İstihlak Kooperatifini kurarak buranın müdürlüğünü yaptı. 

Devamını oku: NURİ YILDIRIM DELİÇAY

BEDRİ HUCENT 

 (1924-1982) 

Bedri Huçent  Türk Milliyetçiliği fikrine inanmış, bu uğurda mücadeleyi bir hayat tarzı olarak benimsemişti. Türkistan göçmeniydi. Esir Türklerin kurtuluşu için elinden gelen maddi, manevi her türlü imkanını harcadı. Adana ve çevresinde Türkistan milli hareketlerinin organizasyonunda ki faaliyetlerin  hepsinde bulundu.  Adana "Türkistanlılar Yardımlaşma Derneği"'nin kurucularındandı. Uzun yıllar derneğin başkanlığını da yaptı.

Devamını oku: BEDRİ HUCENT

KEMALETTİN ÇAKMAK

 

Devamını oku: KEMALETTİN ÇAKMAK

MEHMET POYRAZ

Devamını oku: MEHMET POYRAZ

Bekir SITKI KESKİN

(Namı diyar SITKI HOCAMIZ)

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi kanlı kavak köyünden gelen Bekir oğlu Arap Ali babası annesi Mirza Bey oğlu Ömer beyin kızı Ayşe Hatun bu anne babanın 8. Çocuğu 1944 yılı 20 Nisanında Osmaniye’nin Rızaiye mahallesinde doğdu.  Kendisinden önce doğan ağabeyi Mehmet ve ablaları Perihan ve Semiha’nın arasında doğan çocuklar ölür. Bunlardan sonra doğan Sıtkı Keskin’de ölmesin diye 7 kurban kesilmiştir Allah ta ömür vermiştir ve Sıtkı Bey yaşar. Kendisinden sonra Şevket, Zeki ve Bahattin isimli 3 kardeşi daha olur.

Devamını oku: SITKI KESKİN
Ayhan Şükrü Aksu
 
26.06.1933-31.12.2011

Tokat’ın Erbaa ilçesinde dünyaya gelen Ayhan Şükrü Aksu, Babasının görevi icabı bulunduğu Bitlis’ten 1945 yılında ailece gelip Adana’ya yerleşmişlerdir. 1947 yılında İlkokulu bitirdikten sonra 1950 yılında İstiklal Ortaokulunu 1954 yılında Adana Erkek Lisesi’ni bitirmiştir.

Devamını oku: Ayhan Şükrü Aksu

     RİFAT ÖZKAN

 

Devamını oku: RİFAT ÖZKAN

REŞİT YILDIZ

Devamını oku: REŞİT YILDIZ

ALİ YILMAZ KUTLAY

Devamını oku: ALİ YILMAZ KUTLAY

An itibariyle ziyaretci sayısı:

234 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi